Spot, Kaçak, Çakma Iphone 5

Bildiğiniz üzere dünya devi Apple iPhone 5’i geçtiğimiz aylarda piyasaya sürmüştü. iPhone 4 ve iPhone 4s ile piyasayı kasıp kavurmuştu. 5 serisinden de aynı satışı beklediler fakat 4 ile 5 arasında çok fark olmayınca bunu elde edemediler. Bu cihazın yan sanayi ve Çin malı özelliklerini ve fiyatlarını inceleyeceğiz.

 

Çin Malı Iphone 5

 

Çin malı demek şu; aslında telefon orjinal değil. Orjinali ile arasında çok fark var. Örneğin dokunmatiği iyi değil, wireless’ı iyi değil vs. gibi özellikler farklı. Bu cihazlar şu şekilde yapılıyor. Örneğin Siemens’in eski bir telefonu var, onun işlemcisi alınıyor. Yine bir başka eski telefonun fonksiyonları alınıyor, bir başka cihazın dirençleri alınıyor ve hepsi toplanıyor. Çin malı karşımıza çıkıyor. Yan sanayi de deniliyor buna. Mutlaka duymuşsunuzdur.

 

Spot iphone 5

 

3 çeşit spot var. Birincisi Çin malı olan. Bazen bu şekilde de adlandırılıyorlar. Diğeri ise orjinale yakın spot. Bu da Çin malından daha iyi orjinalinden daha kötü. Ortada bir şey. Orjinal Spot denilen bir olay var. En çok bu tercih ediliyor. Bunlarda şu şekilde yapılıyor. Eski model kullanılmayan bir cep telefonun imei numarası alınıyor. Örneğin nokia 5110, nokia 3310 gibi. Imei numarasını bu telefona gömüyorlar. Telefonun gerçekten fabrikadan çıkmış haline yerleştiriyorlar. Hiç bir özellik kaybetmeden aynısı oluyor.

 

Kaçak iphone 5

 

Türkiye’de Katma Değer Vergisi(KDV) sistemi var. Bu cihazlar uygun fiyatlara üretiliyor fakat ülkemize girdiği zaman üstüne bir çok vergi biniyor. Fiyatları yüksek oluyor. Yurt dışında 1.000 TL civarında satılan makineler buraya geldiği zaman 2.300 TL civarına kadar çıkabiliyor. İşte bu kdv bedelini ödemeden ve yasal olmayan yöntemlerle ülkemize getirilen mallara kaçak diyoruz.

 

Spot, Kaçak, Çakma Iphone 5 Fiyatları

 

Orjinal KVK garantili fiyatları 2700-3200 TL arasında değişiyor. Bu ilk çıkan fiyatları tabi. Sonradan 2400’e kadar düştüler. Orjinal spotları ise ilk çıktıklarında 2200 TL civarlarındaydı. İnternetten satışlarda fiyatlar düşüyor tabi. Kvk garantili olanlar %35 indirime girdiği zaman 1700 TL’ye kadar düşüyor. Şuanda garantili 2700 TL, kaçaklar ise 2000 TL civarlarındadır. I5’in şikayeti çok olduğu için kvk garantili almanızı tavsiye ederim. Ki zaten almak da suçtur. Ben söyleyeyim de. Değmez yani.

 

spot, kaçak, çakma iphone 5

 

İphone 5 ile İphone 4 arasındaki farklar?

 

Kalınlığı %18 azaldı. %20 daha hafifledi. %12 daha küçüldü. 4 inç retina ekrana geçildi. WiFi biraz daha geliştirildi. Konuşma süresi 8 saate çıkartıldı. 10 saat ise video oynatma süresi. Kulaklık tasarımı değiştirildi. Yan taraflara da mini hoparlörler konuldu.

Boyutları ise;

Yükseklik: 123,8 mm (4,87 inç)

Genişlik: 58,6 mm (2,31 inç)

Derinlik: 7,6 mm (0,30 inç)

Ağırlık: 112 gram (3,95 ons)

 

Bu tür cihazlarda internete bağlanmıyor sorunu, telefon çekmiyor sorunu, ses gitmiyor sorunu, kapanma sorunu, şarj olmuyor sorunu gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hemen garantiye göndermenizi tavsiye ediyorum. Hiç zaman kaybetmeyin. 3 defa üst üste aynı hatayı yaptığı zaman sıfırı ile değiştirmek zorunda olduklarını da aklınızdan çıkartmayın derim.

Onceki Konu Hızlı Ve Öfkeli 6 Ne Zaman Gösterimde?
Sonraki Konu Swf Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Bu konularla ilgilenir misiniz?

Telefonlar 1 Yorum Var

Spot Samsung Galaxy Mega

Galaxy ace 3, galaxy s4 mini, spot galaxy note 3, spot note 2, spot galaxy s4 konularından sonra sıra geldi son bombaya. Bu bombanın adı spot samsung galaxy mega. Spot

Teknoloji 1 Yorum Var

Picasa Fotoğrafları Android Galerisinden Nasıl Silinir

Android telefonunuzdan veya tabletinizden gmail hesabınıza picasa bölümü oluşturmuşsanız ve buraya resimler yüklemişseniz başınız dertten kurtulmuyordur eminim. Sürekli galeriye girdiğiniz zaman karşınıza bu resimler çıkar. Bazen aralarında istemediğiniz resimler de

Teknoloji Yorum Yok

4 Kişilik Tablet

Hatırlarsanız geçtiğimiz günlerde Lenovo ThinkPad 2 Tabletini tanıtmıştık. Bu yazımızda ise size çok ilginç bilgiler vereceğim. Başlığı yanlış okumadınız. Lenovo yeni bir şeyler çıkarttı başımıza. Artık tabletler sadece 1 kişilik

4 yorum var.

 1. Kazım
  Mart 12, 21:15 Reply
  Abi ürünlerin fotograflarını hesap makinasıyla mı çektiniz görüntü gerçekten çok net
  • Mustafa
   Mart 13, 00:43 Reply
   Yok Kazım, hesap makinesi ile resim mi çekilir? 15 MP mikrodalga fırınla çektim.
 2. orhan
  Eylül 19, 04:47 Reply
  slm orijinal kaçak apple 5 s ve 6 ve 6 plus toptan sürekli alırım