8
Şubat
2013
4 Yorum
TeknolojiTelefonlar
2.311 Okunma

Spot, Kaçak, Çakma Iphone 5

Bildiğiniz üzere dünya devi Apple iPhone 5’i geçtiğimiz aylarda piyasaya sürmüştü. iPhone 4 ve iPhone 4s ile piyasayı kasıp kavurmuştu. 5 serisinden de aynı satışı beklediler fakat 4 ile 5 arasında çok fark olmayınca bunu elde edemediler. Bu cihazın yan sanayi ve Çin malı özelliklerini ve fiyatlarını inceleyeceğiz.

 

Çin Malı Iphone 5

 

Çin malı demek şu; aslında telefon orjinal değil. Orjinali ile arasında çok fark var. Örneğin dokunmatiği iyi değil, wireless’ı iyi değil vs. gibi özellikler farklı. Bu cihazlar şu şekilde yapılıyor. Örneğin Siemens’in eski bir telefonu var, onun işlemcisi alınıyor. Yine bir başka eski telefonun fonksiyonları alınıyor, bir başka cihazın dirençleri alınıyor ve hepsi toplanıyor. Çin malı karşımıza çıkıyor. Yan sanayi de deniliyor buna. Mutlaka duymuşsunuzdur.

 

Spot iphone 5

 

3 çeşit spot var. Birincisi Çin malı olan. Bazen bu şekilde de adlandırılıyorlar. Diğeri ise orjinale yakın spot. Bu da Çin malından daha iyi orjinalinden daha kötü. Ortada bir şey. Orjinal Spot denilen bir olay var. En çok bu tercih ediliyor. Bunlarda şu şekilde yapılıyor. Eski model kullanılmayan bir cep telefonun imei numarası alınıyor. Örneğin nokia 5110, nokia 3310 gibi. Imei numarasını bu telefona gömüyorlar. Telefonun gerçekten fabrikadan çıkmış haline yerleştiriyorlar. Hiç bir özellik kaybetmeden aynısı oluyor.

 

Kaçak iphone 5

 

Türkiye’de Katma Değer Vergisi(KDV) sistemi var. Bu cihazlar uygun fiyatlara üretiliyor fakat ülkemize girdiği zaman üstüne bir çok vergi biniyor. Fiyatları yüksek oluyor. Yurt dışında 1.000 TL civarında satılan makineler buraya geldiği zaman 2.300 TL civarına kadar çıkabiliyor. İşte bu kdv bedelini ödemeden ve yasal olmayan yöntemlerle ülkemize getirilen mallara kaçak diyoruz.

 

Spot, Kaçak, Çakma Iphone 5 Fiyatları

 

Orjinal KVK garantili fiyatları 2700-3200 TL arasında değişiyor. Bu ilk çıkan fiyatları tabi. Sonradan 2400’e kadar düştüler. Orjinal spotları ise ilk çıktıklarında 2200 TL civarlarındaydı. İnternetten satışlarda fiyatlar düşüyor tabi. Kvk garantili olanlar %35 indirime girdiği zaman 1700 TL’ye kadar düşüyor. Şuanda garantili 2700 TL, kaçaklar ise 2000 TL civarlarındadır. I5’in şikayeti çok olduğu için kvk garantili almanızı tavsiye ederim. Ki zaten almak da suçtur. Ben söyleyeyim de. Değmez yani.

 

spot, kaçak, çakma iphone 5

 

İphone 5 ile İphone 4 arasındaki farklar?

 

Kalınlığı %18 azaldı. %20 daha hafifledi. %12 daha küçüldü. 4 inç retina ekrana geçildi. WiFi biraz daha geliştirildi. Konuşma süresi 8 saate çıkartıldı. 10 saat ise video oynatma süresi. Kulaklık tasarımı değiştirildi. Yan taraflara da mini hoparlörler konuldu.

Boyutları ise;

Yükseklik: 123,8 mm (4,87 inç)

Genişlik: 58,6 mm (2,31 inç)

Derinlik: 7,6 mm (0,30 inç)

Ağırlık: 112 gram (3,95 ons)

 

Bu tür cihazlarda internete bağlanmıyor sorunu, telefon çekmiyor sorunu, ses gitmiyor sorunu, kapanma sorunu, şarj olmuyor sorunu gibi olaylarla karşılaşabilirsiniz. Hemen garantiye göndermenizi tavsiye ediyorum. Hiç zaman kaybetmeyin. 3 defa üst üste aynı hatayı yaptığı zaman sıfırı ile değiştirmek zorunda olduklarını da aklınızdan çıkartmayın derim.

[ Benzer Yazılar ]
 • Spot, Kaçak, Çakma Samsung Galaxy S2

  Spot, Kaçak, Çakma Samsung Galaxy S2


  Aslında bu konuyu yazmakta geç kaldım. İlk çıktığı zamanlarda yazmak daha mantıklıydı. Neyse zararın neresinden dönersek kardır. G[...]
 • animasyon dosya uzantıları

  Animasyon Dosya Uzantıları


  Animasyonlarda çeşitlilik mevcut. Yani bir çok dosya uzantısı mevcuttur. Çoğu uzantı türünü burada anlatacağım. Sizin ihtiyacınız[...]
 • Google Nexus Tablet 7 İnceleme

  Google Nexus Tablet 7 İnceleme


  Google yeniliklere devam ediyor. Özellikle Apple ve Samsung ‘un tablet piyasasında da iddialı bir şekilde pazar paylarını ellerinde b[...]
 • Nokia Satıldı Mı?

  Nokia Satıldı Mı?


  Çok uzak değil, bundan daha 10 yıl önce telefon sektöründe aklınıza ilk gelen markayı söyleyin deseler, eminim %95 çoğunlukta “[...]
[ Ne Demişler ? ]

 • Kazım
  12 Mart 2013 / Saat: 21:15

  Abi ürünlerin fotograflarını hesap makinasıyla mı çektiniz görüntü gerçekten çok net

  (0)
 • Mustafa
  13 Mart 2013 / Saat: 00:43

  Yok Kazım, hesap makinesi ile resim mi çekilir? 15 MP mikrodalga fırınla çektim.

  (0)
 • hükümettin :p
  14 Mayıs 2013 / Saat: 10:36

  Not: Bu yorum editör tarafından silinmiştir.

  (0)
 • Yazılarda Arama Yapabilirsin
  Instagram'da takip et !
   #Canım #Ciğerim
   bu cocuk benim canim
  • istanbul catalca car working
  • bilardo billiards game friends
  Twitter'da Takip Edin !
 • @emre1kirmizi ortak bu ses nerden cikiyor yeeaavv. 2 gündür ariyom bende :))
 • Google Plus Profilim