Skype Geçmişi Silme

Skype Geçmişi Silme

Messenger ile Skype geçtiğimiz günlerde tamamen birleşti. Messenger adreslerinizi artık sadece Skype üzerinden açabiliyorsunuz. Haliyle programın biraz daha yaygınlaşması bekleniyor ve beklenen oldu. En son olarak MSN servisinin getirdiği zorunlu güncelleme ile tamamen kaldırıldı. Kullanımına henüz alışamayan kişiler için önceden bir konu hazırlamıştım. Skype Nedir konusuna bakabilirsiniz. Değişen görünüm, fonksiyonlar ve menüler ile insanlar istedikleri şeyi hemen yapamıyorlar. En büyük sorunlardan bir tanesi de “konuşma geçmişi nerede saklanıyor?” ve silmek istersek nasıl sileceğiz? MSN’de işler kolaydı, Belgelerim’de Sohbet Günlüklerime kayıt ediyordu. Girip siliyorduk. Peki yeni gelen menüler ve değişikliklerden sonra nasıl sileriz? Nasıl ulaşırız o klasöre onu anlatacağım.

skype geçmişi nasıl silinir

 

Skype Konuşma Geçmişi Nedir?

 

Programı açtığınız zaman arkadaşlarınız ile hem yazılı hemde sesli olarak iletişim kurabiliyorsunuz. Yazılı konuşmalarınız bilgisayarınızın belirli bölümlerinde kayıt altına alınıyor. Sonradan aynı kişi ile konuşma yapmaya çalıştığınızda önceki yapmış olduğunuz kayıtlar aynı pencerede listeleniyor. Bu kayıt altına alınan dosyalar sayesinde oluyor.

 

Skype Konuşma Geçmişi Nerede Saklanıyor

Skype Geçmişi Silme

 

C:\Users\BİLGİSAYAR-ADI\AppData\Roaming\Skype\SKYPE-ADI\chatsync

 

Kırmızı renkte yazdığım Bilgisayar-Adı, windowsu kurduğunuz zaman belirlemiş olduğunuz bilgisayarın adıdır. Örneğin bende bilgisayar adı “mustafa” ve skype kullanıcı adı “mstfkrmz” dir. Klasör yolu şu şekilde olacaktır.

 

C:\Users\mustafa\AppData\Roaming\Skype\mstfkrmz\chatsync

 

Bütün kayıtlar bu klasörde saklanmaktadır. Resim olarak aşağıdaki gibidir.

 

skype konuşma geçmişi saklanan klasör

 

Arka plan rengini mor yaptığı klasör içerisindeki bütün alt klasörler, konuşma kayıtlarının tutulduğu dosyalardır. Onların hepsini silerseniz bütün kayıtlarınız silinmiş olacaktır. Üstte vermiş olduğum arka planı yer olan yer direkt chatsync’nin içidir. Onunda görüntüsünü şöyle verelim;

 

skype konuşma kayıtları

 

Burada görmüş olduğunuz bütün 2 karakterli bölümler her kişi için ayrı ayrı tutuluyor. Ne kadar uzun süre kullanırsanız dosyalar o kadar çok olur. CTRL+A tuşlarına birlikte basın ve hepsini seçin. Önce Shift tuşuna basılı tutun ve ardından Delete tuşuna basarak kalıcı olarak silin. Direkt adres olarak giremem diyorsanız aşağıdaki yolları izleyin;

 

Araçlar -> Seçenekler -> Anlık Mesajlar & SMS -> Anlık Mesaj Seçenekleri

 

Yollarını izleyin. Karşınıza 2 seçenekli küçük pencere gelecektir. O bölümden “Gelişmiş Seçenekleri Göster” butonuna tıklayın. Alt bölümdeki resim karşınıza gelecektir.

 

skype geçmişi silme

 

 

Geçmiş Kaydı bölümünde “sürekli” yazdığını görüyorsunuz. Default ayarlarda bu şekilde kayıtlıdır. İsterseniz siz kayıt tutturmamak için “tutma” seçeneği ile değiştirirsiniz. Sohbetleriniz kayıt altına alınmaz. İsterseniz 1 hafta – 2 hafta – 1 ay gibi zamanlama seçenekleri de gerçekleştirebiliyorsunuz. Mesela konuşmaların üstünden 1 hafta geçerse sil seçeneği bilgisayarınızın beynini de rahatlatır.

 

Yeşil arka plan rengine aldığım “Geçmişi Sil” bölümüne tıklayarak bütün konuşma kayıtlarını silebilirsiniz. “Bir dosya aldığımda” yazan bölümün tam altında turuncu arka planı yaptığım yazı var. “My Skype Received Files” yazıyor. Normalde orasının arka planı turuncu değildir. Rahatlıkla görmeniz için o şekilde yaptım. Yazının üstüne tıkladığınız zaman skype dizini açılacaktır.

 

C:\Users\mustafa\AppData\Roaming\Skype\My Skype Received Files

 

Klasörü açılacaktır. Adres çubuğunda Skype yazısının üstüne tıklayın.

 

 1. Contect
 2. DBtemp
 3. Pictures
 4. shared_dynco
 5. shared_httpfe

 

Dosyalarının bulunduğu klasöre geleceksiniz. Skype kullanıcı adınızın olduğu klasör göreceksiniz. Kullanıcı adınızın olduğu bölüme girin. chatsync bölümünü göreceksiniz. İçerisindeki bütün her şeyi silerseniz geçmiş de silinmiş olur. Skype geçmişi silme olayı gerçekleşir.

 

Bunu illa yapmanıza gerek yok. Zaten “Geçmişi Sil” butonuna tıkladığınız zaman silinir. Ben yinede 2 yolu anlatayım dedim.

Previous İnternet Radyosu Nasıl Açılır?
Next 2013 Babet Modelleri

About author

Mustafa
Mustafa 422 posts

İnşaat Yüksek Mühendisiyim. <strong>İstanbul</strong>'da yaşıyor ve çalışıyorum. Boş zamanlarımda web sitem ile ilgilenir, animasyon yaparım ve bundan büyük keyif alırım. Sizde, insanlara yararlı bilgiler vermek isterseniz ve paylaşmayı seviyorsanız "<a href="http://www.mustafakirmizi.com/kose-yazari-olmak-istiyorum-2013" title="bende yazar olmak istiyorum!">köşe yazarı olmak istiyorum</a>" konusuna göz atabilirsiniz.

You might also like

Hızlı Ve Öfkeli 7 Ne Zaman Çıkacak

İlk filmi çıktıktan sonra büyük bir yankı uyandıran Fast & Furious oluşturduğu kitleyi asla hayal kırıklığına uğratmadı. Çoğu film gibi, ilk bölümü beğenilip diğer bölümlerinde abartılmadı. Hep aynı tadı verdi,

Swf Nedir? Nasıl Hazırlanır?

Swf Açılımı Nedir? Small Web Format kelimelerinin baş harflerinden oluşan animasyon, video, flash dosya türüne kısaca SWF diyoruz. Aslında SWF sadece uzantısıdır. Uzantısından dolayı toplumda adı böyle kaldı. Normalde küçük

Romantizmi Canlı Tutmanın Yolları

Hayatta asla sonu bulunmayan, insana mutluluk hissi veren bir duygudan bahsedeceğim. Bunun adı romantizm. Bunu yazan birisi olarak her ne kadar uzaktan yakından alakam olmasa da edinmiş olduğum bilgiler ilginizi

10 Comments

 1. Emin Kahraman
  Ağustos 05, 23:56 Reply
  Default olarak skype kaç günlük geçmişi PC de tutar? Süre sonunda otomatik silinirmi?Saygılar
  • Mustafa
   Ağustos 06, 00:04 Reply
   Normal değerlerde konuşma kayıtları silinmez. Otomatik olarak silinme tarihini siz belirliyorsunuz. Bunun için;Araçlar - Seçenekler - Anlık Mesajlar & SMS - Geçmiş KaydıMenülerine girerek belirleyebiliyorsunuz. Şu anda 2 Hafta , 1 Ay , 3 Ay , Hiç Bir Zaman ve Her Zaman seçenekleri bulunuyor.
 2. ahmet
  Aralık 31, 14:53 Reply
  iphone ipadde saklı kalıyormu bu konuşmalar?
 3. ahmet
  Aralık 31, 14:54 Reply
  acil bilgi verebilirmisiniz
 4. ahmet
  Aralık 31, 14:56 Reply
  ipad ve iphoneda kayıt saklanıyormu? nasılsilinebilir
  • Mustafa
   Aralık 31, 19:34 Reply
   iOS'da saklanıyor mu bilmiyorum.
 5. ayşe
  Şubat 03, 23:15 Reply
  ben skype'ta geçmişi tutma dedim, pc 'dede konuşma dosyalarını aradım bulamadım.şimdi konuşmaları tutma diyince konuşmalar kaydolun muyor mu?
  • Mustafa
   Şubat 04, 01:07 Reply
   Geçmişi Tutma dediyseniz konuşmalar kayıt altında tutulmaz.
 6. ozlem saygın
  Temmuz 06, 05:25 Reply
  cepteki yazışmalar nasıl silinecek? buradaki tüm şeyleri denedim siliniyordu ama yine yüklenmeye basladı.neden? ve nasıl silieceğim?
  • Mustafa
   Temmuz 07, 02:30 Reply
   Cepte ayarlar kısmında Geçmişi Sil seçeneği mevcut. Oradan silebilirsiniz. Program penceresi açıkken Ayarlar kısmına girerseniz, zaten sizi yönlendirir. Yapamazsanız tekrar yazın, resimli şekilde anlatayım.

Leave a Reply