Rtük Şikayet

Aşağıda görmüş olduğunuz formu doldurarak şikayette bulunabilirsiniz. Göndereceğiniz bilgiler bu site tarafından kayıt altına alınmamaktadır. İncelenmek üzere direkt olarak rtuk@rtuk.gov.tr adresine gönderilmektedir. Sizin de hassasiyet göstermeniz gereken bazı bölümler şikayet formu bölümünün hemen altında belirtilmiştir. Okuyabilirsiniz. Daha kaliteli ve daha sağlık hizmet istiyorsanız bütün haksızlıklara sesinizi yükseltmeniz gerekmektedir. Şikayet sonunda size cevap verme gibi zorunlulukları bulunmamaktadır. Başvurunuz incelenir ve ona göre kararlar verilip uygulanır. Sonucun ne olduğu size kesinlikle bildirilmez. Siz sadece görevinizi yapmış oluyorsunuz. Gerisi radyo ve televizyon üst kurulunun vereceği kararı bağlıyor.

Rtük Şikayet Bilgileri – Söylemek İstedikleriniz (Lütfen bilgilerinizi doğru verin.)
İsim ve Soyisim

Mail Adresiniz

Şikayet Ettiğiniz Kanal Adı

Şikayetinizi Anlatın

Bugün sizlere Radyo Ve Televizyon Üst Kurulu yani kısaca RTÜK’e şikayet nasıl yapılır? sorusuna cevap arayacağız. Sizinde tahmin ettiğiniz gibi televizyon ve radyo kanallarının uymaları gereken belirli kurallar vardır. Bu kurallar ihlal edildiği zaman hem milletimiz açısından hemde yönetmelikler açısından sorunlar teşkil etmektedir. Bu konuda kamu spotları bulunmaktadır. Çok önem verilen bu konuya sizde duyarlı olmalısınız. Çünkü siz ne kadar duyarlı olursanız, kanallar o kadar kaliteli hizmet verir. Öncelikle size genel kanunlardan bahsetmek istiyorum. Bunlara mutlaka uyulmak zorundadır. Çok detaya girmeyeceğim, sadece göz önünde bulunan belli başlı kurallardan bahsedeceğim. Daha sonra bu kural ihlalini yapanları nasıl şikayet edebiliriz onu anlatacağım.

 

1. Bant Reklam

TV izlerken bant reklamlara dikkat edin. Bant reklam dediğimiz olay şu, hani dizi oynarken alt bölümde küçük bir şeritte reklamlar oynatılır. Sağ üst köşeye de R harfi yazılır siyah şekilde. Ona biz bant reklam diyoruz. Bu tür tanıtımların süresi 10 saniyeyi geçemez. Yani maksimum 10 saniye ekranda kalabilir. Tabi bu bir defalık için. Bunun ekranda kalma süresi 11 saniye ise bu ceza sebebidir ve RTÜK tarafından ceza kesilir. Kanala gönderilir.

rtük şikayet

 

Yanda gördüğünüz bölüm bant reklama örnektir. Sanırım bunun nasıl bir tür olduğu anlaşıldı. Rtük yönetmeliklerine göre bu tür en fazla 10 saniye sonra ekrandan kaldırılmalıdır ve mutlaka sağ üst tarafa R harfi olan reklamı belirten simge konulmalıdır. Diğer konumuza geçelim.

 

2. Diziler ve filmler arası reklam süresi

 

Bir dizi veya film izliyorsunuz diyelim. Daha sonra reklam arası oldu. Önceki dönemlerde ara süresi 10 dakikayı bile buluyordu. Millet çileden çıkıyordu. Son düzenlemeye göre bu süre en fazla 4 dakika olabilir. Yani bir dizi veya film arasında maksimum 240 saniye ara verilebilir. İhlal gördüğünüz zaman izlediğiniz kanal kurallara uymuyordur, şikayet etme hakkına sahipsiniz.

 

3. Arşiv saklama süresi

 

Bir kanal 1 yıl geriye dönük bütün arşivlerini saklamak zorundadır. 1 günün bile bu arşivden silinmesi ceza sebebidir. Bütün olaylar kayıt altında tutulmalıdır. Çünkü bu hakların savunulması adına gerçekleştirilmiş bir önlemdir. Bir siyasi programda veya spor programında üçüncü kişilere atıflarda bulunulabilir, elinde belge olmadan atıp tutmalar yapılabilir yani haksızlık üzerine ona buna çamur atmak üzerine bir çok olay gerçekleştirilebilir. Karşı tarafın şikayetçi olması durumunda ise RTÜK bu görüntü kayıtlarını televizyon kanalından ister.

 

4. Logo değiştirme izni

 

İzlediğiniz bütün kanalların belirli bir logosu vardır. Bu hareketli veya sabit bir logo olabilir ve hiç bir kanal bunu kafasına göre değiştiremez. Bütün işletmecilerin logosunun orijinal hali üst kurulda kayıtlıdır. Bu logonun 1 piksel bile değiştirilmesi ekranda hissedilir ve şikayet edilirse hemen inceleme başlatılır. Bunun doğru olması halinde yüklü bir para cezası kesilir. Bu kanal benim, logoyu değiştirin diye bir şey yoktur. Ambargonun uygulandığı alanlarda vardır.

 

5. Üçüncü kişilere hakaret

 

Özgürlük yasası ve haklar gereği hiç bir kimse programda, sunumda kısacası ekranda hiç kimseye hakaret, aslı olmayan iddiada bulunamaz. Elinde gerçeğe dayalı bir belge olmadığı sürece “bu adam bunu yapmış” diyemez. Namusa, şerefe dil uzatılamaz. Diyelim ki siz bir programa konu oldunuz. Konuk demiyorum dikkat edin, konu oldunuz. Oturdunuz izlediniz, bir adam size dedi ki “ya bu adam şereften mahrum bir kişilik.” Burada size karşı alalen yapılmış bir hakaret söz konusudur. Tarihi, saati, program adını ve kanal adını aklınızda tutuyorsunuz. Daha sonra rtük’e giriyorsunuz. Şikayetinizi belirtiyorsunuz ve gereken yapılıyor.

 

Unutmayın ki ülkemizde demokrasi var. Herkes hakkını savunabilir. Bundan dolayı kimseden korkmayın, kimse size dil uzatamaz. Gerçi bazı kişilerde bu pek işlemeyebilir ama o kişilerde zaten sizlerle uğraşmaz. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan’ın sayısız davası sonucu CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu’ndan bir çok tazminat davası(para) almıştır.

 

Rtük şikayeti nasıl yapılır?

 

Buraya tıklayın ve rtük’ün şikayet sayfasına girin. Daha sonra karşınıza Adınız, soyadınız, yaşınız, il, yayın türü, kanal adı, program adı, saati gibi bilgiler sorulacaktır. En sonda ise görüşleriniz bölümü vardır. Burada her bölümü doldurduktan sonra görüşleriniz bölümüne şikayetinizi yazıyorsunuz. Gönder butonuna bastığınız zaman şikayetiniz üst kurula iletiliyor. Daha sonra bekleme sürecine giriyorsunuz. Artık bir işlem uygulanır veya uygulanmaz onların bileceği iş. Siz yapabileceğinizi yapmış bulunuyorsunuz. Eğer ki gerçekten bir ihlal varsa gereken yapılacaktır.

 

Rtük telefon numarası santral:  0.312.297 50 00

İstanbul Bölge Temsilciliği

Adres :Vefabey Sokak No: 10 Gayrettepe / İSTANBUL
Telefonlar:
Santral : 0 (212) 275 91 73 – 275 99 99
Faks : 0 (212) 288 07 28
e-posta : rtukistanbul@rtuk.org.tr
Murat SOYSAL (Bölge Temsilcisi) 0 (212) 275 99 81

——————————————————————————–

İzmir Bölge Temsilciliği

Adres : Atatürk Caddesi No:128, 35250 – Pasaport-Konak/İZMİR
Telefonlar:
0 (232) 425 78 85 PBX
0 (505) 756 78 85 FCT (Avea)
0 (533) 959 78 85 FCT (Turkcell)
Faks : 0 (232) 425 36 72
e-posta : rtukizmir@rtuk.org.tr
Ömer AYAN (Bölge Temsilcisi) 0 (232) 425 88 77

——————————————————————————–

Diyarbakır Bölge Temsilciliği

Adres :Ekinciler cad. Gür Apt. 2 / 2 Ofis / DİYARBAKIR
Telefonlar:
Santral : 0 (412) 223 90 07 – 224 64 01
Faks : 0 (412) 228 04 91
e-posta : rtukdiyarbakir@rtuk.org.tr
Erhan ESMERAY (Bölge Temsilcisi)

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Başkanlık Sistemi Nedir? Nasıl İşler?

Başkanlık Sistemi Nedir? Nasıl İşler?


Başkanlık Sistemi Nedir? Nasıl İşler?

Aylardır, hatta yıllardır tartıştığımız ve gün geçtikçe yaklaştığımız başkanlık sistemi nedir? Nasıl işler? sorularına yanıt arayacağız. Özellikle Türkiye'de muhalefet partilerinin karşı çıktığı bu sistem, aslında onların anlattığı kadar kötü bir sistem değil. Avantajları ve dezavantajları...

 • arsenal-kadrosu-2016-2017.jpg
 • atletico-madrid-logosu.jpg
 • barcelona-futbol-takimi.jpg
 • bayer-leverkusen-2016-2017.jpg
 • bayern-munih-kadrosu-2016-2017.jpg
 • benfica-2016-2017.jpg
 • borussia-dortmund-2016-2017.jpg
 • juventus-2016-2017.jpg
 • leicester-city-logosu.jpg
 • liverpool-sevilla-maclari.jpg
 • olympique-lyonnais-2016-2017.jpeg
 • psg-2016-2017.jpg
 • real-madrid-logosu.jpg
 • tottenham-kadrosu-2016-2017.jpg

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligindeki Muhtemel Rakipleri 2016


Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligindeki Muhtemel Rakipleri 2016

2016 yılı Spor Toto Süper Ligi şampiyonu Beşiktaş J.K. oldu. Son 1 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden siyah beyazlılar, büyük bir başarı elde etti. 2009 yılından bu yana şampiyonluğa hasret kara kartallar, Mario Gomez-Quaresma-Göktan Töre-Sosa ekibiyle şampiyonluk hasretine son verdi. Geçen...

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir


Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

2015 genel seçimlerinde aynı iki partinin farklı oy almalarına rağmen, milletvekili sayılarının eşit olması herkesin aklına "milletvekili sayısı neye göre belirlenir" , "milletvekili sayısı nasıl hesaplanır" sorularını gündeme getirdi. Öncelikle "bir ilin milletvekili sayısı nasıl hesaplanır"...

Bir Yorum Bırakın