Net Hesaplama

Lütfen bütün alanları doldurun. Bir alttaki tabloya bakın.

Doldurulacak Özellik Cinsi
Rakamsal Değeri

Toplam Soru Sayınız

Toplam Doğru Sayınız

Toplam Yanlış Sayınız

Kaç Yanlış 1 Doğruyu Götürüyor?

Hesaplanan Özellik Cinsi
Rakamsal Değeri

Toplam Net Sayınız

Toplam Boş Sayınız

100 Üzerinden Puanınız

 

Net Nedir?

 

Türkiye’de gerçekleştirilen çoğu sınavda, sorulara yanlış cevap verdiğiniz takdirde doğru sayınızı da etkilemektedir. Yaptığınız yanlışların belirli bir oranı kadar, doğrularınızı götürme(yutma) özelliği vardır. Bu durumlar göz önüne alındığı zaman doğru sayınız sınav sonucunuz değildir. Yaptığınız yanlışların doğrularınızı götürdükten sonra kalan doğru sayınıza net diyoruz.

 

Net Hesaplama

 

Her sınavın belirli dilimi vardır. Örneğin bazı sınavlarda 3 yanlış 1 doğru götürürken bazı sınavlarda ise 4 yanlış 1 doğruyu götürmektedir. Bunlar sınav kılavuzlarında belirtilir. Önceden çoğu sınavda 3 yanlış baz alınıyordu fakat son zamanlarda sınavların büyük bir üstünlüğünde 4 yanlış 1 doğruyu götürüyor. Belki de ileride bütün sınavlarda 4 yanlış baz alınacak. Nasıl hesaplanır derseniz şöyle; yanlış sayılarınız 4’e bölünüyor. Elde edilen sonuç toplam doğru sayınızdan çıkartılıyor. Kalan değer ise netiniz oluyor. Bazen yanlış sayılarınız 3’e veya 4’e tam olarak bölünemez fakat yinede sonuç değişmiyor. Küsüratlı sayılar dahi çıkartılıyor. 50 doğrunuz var diyelim, 4 yanlış 1 doğruyu götürmüş olsun. 2 yanlış yaptınız. 2 değerini 4’e böldüğünüz zaman 0.50 gibi bir rakam çıkıyor. 500.5 işlemi de size 49.50 sayısını veriyor. Yani netiniz 49.50 oluyor.

 

Sağladığı Faydalar

 

Bu uygulamanın amacı öğrencilerin bilmediği bir konu hakkında yorum yapmamaları gerektiği anlayışını aşılamak içindir. Öğrenciler bilmedikleri soruları kafalarına göre(sallayarak) işaretleyebilirler. Şans olduğu zaman çoğu da doğru çıkabilir. Böylelikle başarılı olan öğrencilerin önünde yer bulma şansları da doğar. Hem bu şansı önlemek hemde öğrencileri biraz daha çalışmaya teşvik etme amaçlı gerçekleştirmiş olabilirler. Yapılan her yanlış biraz sonucunuzu etkilediği için, bilinmeyen sorularda kafadan bir şık atarak işaretlemekten vazgeçebilirler.

 

net hesaplama

 

Boş Sayısı Nedir?

 

Sınavda işaretlemediğiniz sorular BOŞ olarak isimlendirilmektedir. Boşlarınız sonucunuzu etkilemez. Yani ne getirisi var ne götürüsü. Yanlış yapmaktan daha iyi tabi. Yanlış yaptığınız zaman belirli bir bölüm puanınızı götürüyor. Boş bıraktığınız zaman ise götürüsü olmuyor.

 

Sınavın toplam soru sayısı, vermiş olduğunuz toplam doğru sayısı, toplam yanlış sayısı ve boş sayısına göre 100 üzerinden standart bir puan çıkartmak gerekirse şöyle hesaplanıyor. Toplam net sayınız bulunuyor. Net sayınız toplam soru sayısına bölünüyor. 100 ile çarpılacak 100’lük sisteme geçiliyor. 100 ile çarpma işleminden sonra karşınıza sınavdan aldığınız puan çıkıyor. Tabi bazı sınavlarda standart sapmalar, değişik soru yüzdeleri falan var. Burada olan program onları hesaplamıyor. Bütün soruları eşit puanda kabul ediyor. Ona göre hesaplamalar gerçekleştiriyor. Örneğin ales puanı hesaplarken bu bölümü kullanamazsınız. Çünkü orada standart sapma, her branşın ağırlık soru puan değerleri vs. gibi özellikleri bulunuyor. Haliyle onu burada öğrenmek isterseniz yanlış sonuç elde etmiş olursunuz.

Related posts

Yüksek Lisans Tez Sunumu Nasıl Olmalıdır

Yüksek Lisans Tez Sunumu Nasıl Olmalıdır


Yüksek Lisans Tez Sunumu Nasıl Olmalıdır

Tezli yüksek lisans programına kayıt olan ve başarılı şekilde derslerini verdikten sonra tez aşamasına gelen öğrenci arkadaşlara bir kaç tavsiyem var. Tez çalışmasını tamamladıktan sonra bildiğiniz üzere tez sunumu gerçekleştiriliyor. Bu sunumda tez heyetine çıkıp, yaptığınız çalışmayı detaylı...

2015 İSG Mayıs Dönemi Sınavı Ne Zaman

2015 İSG Mayıs Dönemi Sınavı Ne Zaman


2015 İSG Mayıs Dönemi Sınavı Ne Zaman

İş Sağlığı ve Güvenliği (İSG) Uzmanlığı ve İş Yeri Hekimliği Sınavına girecek olan kişilerin 26 Mart 2015 Perşembe günü ile 8 Nisan 2015 Çarşamba gününe kadar ÖSYM'ye başvurmaları gerekmektedir. Bu tarihler arasında başvuru yapmayacak olan kişiler sınava alınmayacaktır.  2015 İSG Mayıs...

2015 Ales İlkbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman

2015 Ales İlkbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman


2015 Ales İlkbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman

ÖSYM'nin hazırlayıp gerçekleştirdiği Akademik Personel ve Lisansüstü Eğitime giriş sınavı olan ALES'e başvuru ve sınav tarihleri belirlendi. Akademik kariyerlerinin devamı için sınava girecek olan arkadaşlarımızın 2015 Ales İlkbahar Dönemi Sınavı Ne Zaman olacak onu belirtip, yapılması...

Leave a comment