Linkedin Nedir? Nasıl Kullanılır?

Linkedin nedir?

 

Linkedin Türkiye üzerinde çok yaygın değil fakat kullanıcı sayısı yinede yabana atılır gibi değil. Facebook, Twitter gibi sosyal paylaşım sitelerini biliyorsunuz. İşte facebookta bir şeyler paylaşıyorsunuz, resimdir videodur falan. Twitterda ne yaptığınızı paylaşıyorsunuz. Şunu yaptım, bunu yapıyorum gibi. Bu da diğer boş adamlara oranla daha gözde bir sosyal ağ. İş olanakları ile ilgili. CV falan hazırlıyorsunuz, şirketler buradan sizi araştırabilir. “İş Sosyal Ağı” şeklinde bir tabir kullansak, çok da yanlış olmaz. Ben böyle resmi anlatımları falan sevmiyorum, onun için size biraz günlük yaşantı konuşması gibi anlatacağım.

 

Bu linkedin de normalde sosyal ağ olarak geçiyor hatta başlıkları da “Dünyanın en büyük profesyonel ağı“. Bu gibi sitelerin ana sayfaları zaten standartlaştı artık. Üst sağ köşede giriş formu. Aşağıda bir kayıt formu ve sol tarafta küçük bir iki bilgi. Bu da tam olarak öyle. Yurt dışında bir şirkete iş başvurusu yaptığınız zaman öncelikle CV(öz geçmiş) bilgilerinizi inceliyorlar. Kabul etmedikleri zaman bir sorun yok, zaten reddediliyorsunuz. Kabul edildiğiniz zaman iyi bir firma ise detaylı araştırmalar başlıyor. Facebook profilinden ziyade iş için öncelikle bu adrese giriyor. Paylaşımlarınıza bakıyor, katılmış olduğunuz gruplara bakıyor. Ona göre işe alma işlemini gerçekleştiriyorlar. Bazı şirketlerde bu site üzerinden ilan veriyor. Şu özelliklere sahip insanlar ile tanışmak ve çalışmak istiyoruz diyorlar. Sizde bunları görüyorsunuz ve başvuru yapıyorsunuz. Yani bayağı yararlı bir site. Yeni insanlar ile tanışıp bağlantı kuruyorsunuz. Kariyer yapıyorsunuz falan. Şimdi bu kısa işlemin ardından nasıl kayıt olunacağını ve nasıl kullanılacağını anlatacağım.

 

Linkedin’e Nasıl Kayıt Olurum?

 

Öncelikle www.linkedin.com adresine giriyorsunuz. Daha sonra karşınıza gelen ekranda aşağıdaki gibi bir kayıt formu yer alıyor.

 

linkledin kayıt formuYanda gördüğünüz gibi bir kayıt formu bulunuyor. Burada adınız, soyadınız, e-mail adresiniz ve şifreniz soruluyor. Şifrenizi girerken en az 6 karakter girmek zorundasınız. Adınız ve Soyadınız bölümlerini lütfen doğru bir şekilde doldurun. Çünkü şirketler sizi incelemek istedikleri zaman adınız ve soyadınız ile aratacak. Bu bilgileri yanlış girdiğiniz takdirde size ulaşamayacaklar ve sizin bir linkedin profilinizin olmaması bir eksi puandır. Türkiye’de bu çok ilgi görmüyor fakat ileride çok büyük önem arz edecektir. Bu sistem şu anda Amerika’da kullanılıyor. Türkiye bütün özellikleri 10 yıl sonra takip ettiği için ancak yavaş yavaş giriyor hayatımıza. Üniversitelerde sunumlarda bu sosyal ağa kayıt olmaları için tavsiyelerde bile bulunuluyor. Bir iş bulma merkezi gibi söylemlerde mevcut. Bende zamanında bir sempozyuma katıldığımda bu siteye kayıt olmamız için tavsiye almıştık. O gün gerçekten bunun yararlı olduğunu düşünüp kayıt yaptırmıştım. Sizde bu yazıyı okuduktan sonra kayıt yaptırın. Bu kayıt işleminden sonra karşınıza bir bölüm daha geliyor.

 

linkedin şirket bilgilerinin girilmesi

Burada üstünü sarı ile işaretlediğim alan yaşadığınız ülke için ayrılmıştır. İş bulma olanağı için mutlaka seçilmesi gerekiyor. Ben Türkiye’de yaşadığım için Türkiye seçeneğini seçtim. Altta ise bulunduğunuz şehrin posta kodunu soruyor. İnternet üzerinden posta kodunuzu bulabilirsiniz. Pembe işaret ile bir uyarı koydum. O bölüm posta kodunuz için ayrılmış. Bu site şu anda sizin zaten bir çalışan olduğunuzu, çalışmıyorsunuz ve iş arıyorsunuz bölümü veya öğrenci olduğunuzu soruyor. Kurumlar arama yaparken bazen öğrenci de seçebiliyorlar. Burayı da doğru bilgiler ile doldurun. Daha sonra bir iş yapıyorsanız kırmızı işaret ile uyarı verdiğim bölüme iş bölümü giriyorsunuz. Mesela saha mühendisi, şirket sahibi gibi bir özellik girebilirsiniz. Mavi ile ilgili yaptığım bölüme ise şirketinizin adını giriyorsunuz. Şu şirkette çalışıyorum gibisinden. Bu özellikleri girdikten sonra size bir sektör soracak. Bütün sektörler mevcut. Oradan da sektörünüzü seçeceksiniz. Daha sonra çevrenizdeki arkadaşlarınızı bulabilmeniz açısından mail adresinize giriş yapmanızı söylüyor. Bu site güvenilir bir site arkadaşlar. Rahatlıklar girebilirsiniz şifrenizi. Mail adresinizi de onayladıktan sonra giriş yaptığınız zaman şöyle bir bölüm karşınıza gelecek.

 

linkedin ana sayfa

Sol üstte Adım-Soyadım ve üyelik tarihim yazıyor. Burayı üye olduktan sonra değiştiremiyorsunuz. Onun için ne kadar önceden kayıt olursanız sizin için o kadar iyi. Sağ üst köşede mailleriniz bulunuyor. İşte size gelen iş teklifleri veya abone olduğunuz duyuru falan. Hemen onun altında Tanıtımlar adında bir yer var. Orası şu işe yarıyor. Belirli özellikler satın alıyorsunuz. Kişilerin direkt olarak sizinle iletişim kurabilmesi, arama yaptığınız zaman çok profil görme seçeneği, bağlı olduğunuz ağa profilinizi tam olarak gösterebilmek, profilinize kimler baktı gibi bilgileri görmek için ücretler mevcut. Aylık 150 TL’ye kadar bu özellik fiyatları değişiyor. “Yükselt” bölümüne bastığınız zaman göreceksiniz bu özellikleri. Ona göre çalışan veya iş arayan olarak alabilirsiniz. Daha sonra profil düzenleme bölümüne giriyorsunuz ve çalıştığınız şirket hakkında bilgi veriyorsunuz. Şu anda bir yerde çalışmıyorsanız önceden çalıştığınız firmalar hakkında bilgiler veriyorsunuz. Bir adet resim yüklüyorsunuz.

 

Ana Sayfa : Linkedin’de neler oluyor bakabilmek için ana sayfa butonunu kullanmalısınız.
Profil: Size ait olan bilgileri değiştirmek, görüntülemek ve düzenlemek için bu sekmeye girin.

Kişiler: Bir ağa bağlı veya herhangi bir ağa bağlı olmayan kişileri aramak için buraya girin.
Gruplar: Katılmak isteyeceğiniz gruplar olabilir, onun için bu bölüme giriyorsunuz. Yeni bir grup da oluşturabilirsiniz.
İş İlanları: Linkedin tarafından sizin için yararlı olabilecek iş ilanlarını görüntüleyebilirsiniz. Belki de işinizi bu şekilde bulacaksınız. Belli olmaz, bence bir göz atın.
Gelen Kutusu: Size başka bir kişi tarafından özel mesaj veya güncelleme geldiği zaman bu bölüme düşer mesaj. Siz okumadığınız sürece header üst tarafında mesaj kutusu kırmızı olarak görünür. Siz de okunmamış bir mesaj olduğunu anlarsınız.
Şirketler: Bu bölümde şirketler hakkında bilgiler alabilirsiniz. Şu anda bu şirkette çalışan ve bu ağa bağlı olan kişileri de görüntüleyebilir tanışabilirsiniz.

 

  • Kariyer Fırsatları
  • Danışmanlık Teklifleri
  • Yeni Girişimler
  • İş Sorguları
  • Uzmanlık Talepleri
  • İş Anlaşmaları
  • Referans Talepleri
  • Yeniden İletişime Geçme

Bu bölümleri otomatik olarak ekliyor. Siz bu bölümleri kaldırın kendiniz sizinle hangi konularda iletişim kurulabilirse onu yazın. Bu bölüm önemli çünkü. Kişisel bilgileriniz bölümü ise;

 

Telefon: Telefon numaranızı yazarsanız sizlerle daha sağlıklı iletişim kurulabilir.
Adres: Adresinizi vermeniz posta alımlarında daha çok etkilidir.
Anında Mesajlaşma: Buraya icq, msn, skype gibi rumuzların verilmesi daha hızlı iletişim sağlar.
Doğum tarihi: Yaş sınırlı işler için burayı doldurmanız mutlaka kaçınılmazdır.
Medeni hal: Medeni haliniz de işler için önemlidir. Bence girin.

 

Bu site şu anda dünyanın en büyük 13. sitesi ve PR9 değerinde bir site. Webmaster arkadaşlarımız da bu siteye kayıp olup backlink alabilirler. Nofollow alıyorlar fakat olsun, muhakkak yararı olacaktır. Sonuçta Pr9 boru değil yani. Bunların dışında facebook tarzı bir de bildirim bölümü yapmışlar en üstte. İşte şu gruptan çıktı, bu eklendi falan filan. Onlara da bakabilirsiniz. Benim söyleyeceklerim bu kadar. Başka bir çok özelliği mevcut ama onları da siz yaşayarak öğrenin. Her şeyi burada anlatamayız çünkü. İyi linkedinler.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

mIRC Efsanesi Böyle Yok Oldu

mIRC Efsanesi Böyle Yok Oldu

Yıl 1998. Khaled Mardam Bey ve ekip arkadaşları oturuyorlar ve bir sohbet programı yapmayı düşünüyorlar. Bu programı biraz daha detaylı bir şekilde yapmak istiyorlar. C dilini kullanarak bir şeyler çıkartıyorlar ortaya ve hala geliştirmeye devam ediyorlar. Bir yerde hata yapıyorlar. Sosyal...

Facebook Sayfasından Nasıl Para Kazanılır

Facebook Sayfasından Nasıl Para Kazanılır

Facebook'u profesyonel anlamda kullanan kişiler sadece bir arkadaşlık sitesi olmadığını bilir. Burada facebook sayfasından nasıl para kazanılır sorusuna yanıt vereceğim. Yani kısaca facebook sayfasından para kazanmak için neler yapılmalıdır nasıl bir yol izlenmelidir bunlardan bahsedeceğim...

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Wordpress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Wordpress kullanan arkadaşların karşılaşabileceği başlıca sorunlardan birisi veritabanı bağlantısıdır. Sitenize girdiğiniz zaman "Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu" şeklinde bir hata alıyorsanız burada yazılanları okumalısınız. Bunun birden çok sebebi olabilir. Web sitenizin durumuna...

Leave a comment