Kekik Faydaları

Hep teknoloji üzerine yazılar yazıyorum bu defa değişiklik olsun şifalı bitkiler alanına giren kekik hakkında yazı yazmaya karar verdim. Belki de hemen hemen herkesin hayatında tattığı bir bitkiden bahsedeceğim. Çocuklarımıza yedirmeye çalıştığımız, annelerimizin hep bizlere yedirdiği bitkilerden sadece biri. İlk sorumuza cevap verelim;

 

bitki halinde kekik bitki halinde kekik

 

 

Kekik Nedir?

 

Ballıbabagiller ailesine dahildir. Başka hiç bir şeye benzemeyen kendine has kokusu vardır. Çimen, çayır ve ormanlık alanlarda bulunurlar ve çeşitleri vardır. Kekik ballıbabagiller ailesine dahil olanların ortak adıdır. Buharlaştırılarak(çiçekler yoluyla) uçucu yağ elde edilir ve bu çok yaygındır. Çayı da yapılmaktadır. Yapraklarında bulunan uçucu yağlar kaynatıldıktan sonra etkinliklerini kaybederler ve güzel bir tat bırakırlar.

 

Kurak iklimi çok severler ve bundan dolayı güneşi bol alan-sıcaklık değerleri yüksek ormanlık alanlarda bol bol ürerler, yetişirler. Kurutulduktan sonra toz haline getirilerek yemeklerde baharat olarak kullanılmaktadır. Damak tadına göre yenilebilecek bütün yemeklere dahil edilebilir. Kendine has güzel kokusu ile hem yerken lezzet hemde burnunuza güzel koku gelmesini sağlayan bitkidir.

 

 

kekik faydaları

 

Kekik Faydaları Nelerdir?

 

 1. Antioksidan Faydası

 

Vücudunuza giren yağların antioksidan etkisini azaltarak sağlığımıza büyük katkısı vardır. Bildiğiniz üzere vücudumuza her gün kimyasallar girmektedir. Yediklerimiz, içtiklerimiz, aldığımız hava dahi kimyasal tepkimelere uğramaktadır. Reaksiyonlar sonucu kimyasallar bize zarar verebilmektedir. Bu oksitlenmenin engellenmesi için kekik çok önemli rol oynamaktadır.

 

bitki halinde kekik

bitki halinde kekik

 

2. Öksürük Faydası

 

Hastalandığımız, üşüttüğümüz zaman öksürük büyük baş belası haline gelir. Bir süre sonra gereğinden fazla öksürürsek ağrı yapmaya başlar. Bu gibi durumlarda kekik hem öksürüğümüzü keser hemde ağrısını dindirmiş olur.

 

ağaç halinde kekik

Yeşil Kekik

 

3. Hazımsızlık Faydası

 

Yediğimiz her şey midemize gider ve orada sindirilir. Bazen bünyemize göre sindirme sorunu ile karşılaşabiliriz. Örneğin sürekli aynı yemeği yemek uzun bir zaman sonra hazımsızlığa problem olabilir. Yani artık mide sindirmeyebilir. Veya içerisinde çok zararlı bir madde varsa, vücut fonksiyonlarımıza göre kabul etmeyebilir. Bu gibi durumlarda(iyi yönde) kekik tüketirsek hazımsızlık çok alt seviyelere iner, kısacası sindirime çok büyük katkısı vardır.

 

kekik çeşitleri

Mor çiçek halinde kekik

 

4. Boğaza Faydası

 

Sağlık problemleri yaşarken boğazımız muhakkak ağrır. Belli aralıklarla bıktırır. Buna benzer durumlarda tüketmemiz gereken bitkilerin başında geliyor. Çünkü boğaz ağrısını alıyor ve rahatlamamızı sağlıyor.

 

kurutulmuş kekik

Kurutulmuş Kekik

 

5. Ağıza Faydaları

 

Ağzımızda çıkan yaralar büyük sorunlar yaratabilmektedir. Özellikle enfeksiyon kaptığı zaman çok ciddi hastalıklara yol açabilmektedir. Ağzınız yara olduğu zaman kekik yemelisiniz. Çünkü bu bitki, ağızda bulunan yaraların hızlı bir şekilde kapanmasını tetikliyor.

 

dalından kopartılmış kekik

Kopartılmış Kekik

 

6. Dişe Faydaları

 

Dişlerimiz çürüdüğü zaman veya diş etinde başlayacak problemler zamanla kendini büyüterek gecelerce sancı çekmemize neden olabilir. Diş etiniz ile ilgili sorun olduğu zaman tüketmelisiniz.

 

dalında bulunan kekik

Çiçek Halinde Kekik

 

En önemli yararları bunlar. Bundan başka faydaları da var tabi ki. Onları da yüzeysel anlatacağım.

 

  1. Soğuk aldığımız zaman çok yararlıdır.
  2. Şişkinlik ve gaz olduğu zaman mutlaka tüketilmelidir.
  3. Romatizma rahatsızlığınız var ise çözümünüz kekiktedir.
  4. Son zamanların en çok görülen rahatsızlığı “Çok Stresliyim!” diyorsanız yine tüketin.
  5. Başınız ağrıdığı zaman tüketin.

 

Kekik Çayının Faydaları

 

350 çeşidi bulunuyor kekik bitkisinin ve çiçek halindeyken yenilmiyor. Özellikle toz halde yemeklere katılarak ve çayı yapılarak tüketiliyor. Yukarıda saydığım özelliklerin tümü kekik çayı faydaları arasına da giriyor. Su 100 derece üzerinde kaynamaya başlıyor fakat bitkinin yapısında bulunan kimyasalların hepsi 100 derecede özelliklerini kaybetmiyor. Allah’ın hikmeti ki çayı yapılsa dahi bütün özelliklerini koruyor. Kısacası yukarıda okuduğunuz özellikler aslında çay özellikleridir. Peki şu soruyu soralım;

 

Kekik Çayı Nasıl Yapılıyor?

 

Çaydanlığa içeceğimiz kadar su koyuyoruz ve kaynatıyoruz. İsterseniz kettle(ketıl) ile kaynadıktan sonra çaydanlığa ekleyebilirsiniz. İlla suyu kaynatacaksınız diye bir şey yok. Zaten kettle içerisinde kaynıyor. Çayını yapabilmemiz için kurutulmuş kekike ihtiyacımız var. Yemeklerde kullandığımız kaşığı alıp poşete koyuyoruz ve 1 kaşık kurutulmuş kekik alıyoruz, demliğe ekliyoruz. Kapağını kapatıyoruz, 10 veya 15 dakika arasında herhangi zaman aralığı ile kaynamasını bekliyoruz. Burada dikkat etmeniz gereken su tam olarak kaynarken atmayın içerisine. Yani tam kaynamaya yüz tutmuşken atın. Kaynarken atarsanız anında sıcaklık değişimi yüksek olduğu için bazı besin değerlerini yitirmektedir. Zaten kettle ile kaynattığınız zaman demliğe suyu koyarsanız anında kaynamıyor. 1 dakika falan bekliyorsunuz ki kaynasın. Yaprakların bardağınıza inmemesi için demliğin içerisinde metal tel takabilirsiniz veya süzgeç kullanabilirsiniz.

 

Kekik Bitkisinin Sağlığa Faydaları

 

Yukarıda anlattığımız olaylar dışında da faydaları bulunmaktadır. Kendine has kokusundan bahsetmiştik. Bunun yanında salataya konulduğu zaman çok güzel koku ve tat verebiliyor. O ellerine kurban olduğumuz annelerimizin vazgeçilmezleri arasındadır muhtemelen. Salataya koydukları zaman özellikle yeşillikler ile tat uyumu oluyor, ağza harika tat veriyor. Tavsiye ederim.

 

Kekik yağı da bulunmaktadır. Özellikle yaralanma zamanlarında açık yaraya yağı sürülerek tedavi edilebilir ve ilaç yapımlarında kullanılıyor. Belirli bir süre suda beklettikten sonra ağzınıza alarak gargara yaparsanız enfeksiyonları engelleyebilir. Cildiye alanı ile problem yaşayanlar da vücutlarına sürebilir. Zaten cilt problemlerinde kullandığınız ilaçların bazılarında bu bitki bulunmaktadır. Vücut için gerekli vitaminleri de bulundurmaktadır. Şener Şen’in de dediği gibi; “Bu bitki de A, B, C, D, E, F…,Z vitaminleri bulunmaktadır.” :)

 

Kekik Yemeklerde Nasıl Kullanılır?

 

Yaptığımız yemeklerde baharat kullanıyoruz elbette, tam onları attığımız sırada az miktarda atabiliriz. Özellikler yumurta kırdığınız zaman önceden çırpmanızı öneririm. Çırptıktan sonra biraz tuz, biraz kekik atın ve pişirin. Harika tat veriyor, bunu deneyeni çok görmedim. Sanırım her zaman öyle yapan nadir insanlardanım. Hele ki yanına bir de nane koyarsak biraz off.

 

Kekiğin Yan Etkisi Var Mı?

 

Şimdiye kadar yapılan her çalışmada, kekik faydaları konusunda hepsi tescillenmiştir. Buna rağmen yan etkisi bulunamamıştır. Kekik yağında bazı saptamalar var. Yağını her zaman kullanmamayı, sadece gerektiği zaman kullanmayı tavsiye ediyorlar. Gerçi sonuçta bütün yağların illa ki sorunları vardır. Damarlarımıza girdikleri zaman ve hemen pıhtılaşması üzerine yolları tıkayabilir. Örneğin yağ çeşidinin tiroid bezinin bazı fonksiyonlarını olumsuz yönde etkilediği belirtiliyor. Doktorlar tarafından yapılıyor tabi ki bu açıklamalar. Bilginiz olsun. Yağını çok kullanmayın ama gerçeğini kullanabilirsiniz. Zararları diye başlık açmaya gerek yok, çünkü sadece yağının zararı var. Onuda belirttim. Kekik suyunun gargara yapılması ağızda bakterileri de kovmaktadır. Bunu da unutmadan belirteyim.

 

Sizde kullanıyorsanız ve tavsiye ediyorsanız konu altında bunu bizlere bildirebilirsiniz. Konumuzu okuyan diğer kişilere sizin de faydanız dokunabilir. Şifalı bitkiler ile uğraşan kişilerin de yorumları çok önemlidir.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir


Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

2015 genel seçimlerinde aynı iki partinin farklı oy almalarına rağmen, milletvekili sayılarının eşit olması herkesin aklına "milletvekili sayısı neye göre belirlenir" , "milletvekili sayısı nasıl hesaplanır" sorularını gündeme getirdi. Öncelikle "bir ilin milletvekili sayısı nasıl hesaplanır"...

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com


Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Kullandığımız tüm kıyafet ve aksesuarlarımızın kalitelerine önem veririz. Örneğin Haemmer saat sahip olduğu kalite tüm dünya ülkelerince bilinmektedir. Uzun yıllar sorunsuzca kullanılmakta olan bu şahane aksesuarlar sıra dışı tasarımlarda üretilmektedir. Herkes tarafından büyük beğeni gören...

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler


Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

 2014 yılında değişecek olan Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan ve herkes tarafından çatı aday olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu logosunu ve sloganını açıkladı. Bu açıklamanın ardından twitter üzerinde bir çok tweet yayınlandı. Ben bunlara Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler...

Bir Yorum Bırakın