İzlenmesi Gereken Diziler

İzlenmesi Gereken Diziler

İzlenmesi Gereken Yabancı Diziler

 

Boş vakti olup bu vaktini bilgisayar başında geçirenler için şüphesiz ki en zevkli şeylerden birisi dizi izlemektir.
Birçoğumuz boş vaktimizi güzel bir aktiviteyle geçirmek ve can sıkıntımızı gidermek amacıyla başlarız izlemeye dizileri ancak bazı diziler var ki kendimizi kaptırdığımız zaman bir işimiz bile çıksa başlarından ayrılamayız, bırakamayız. İşte şu anda bu tarz bir dizinin yokluğunu hissettiğim için sürükleyici ve sezonları birikmiş halde olan bir dizi arıyordum. Bu esnada forumlara göz atınca güzel diziler çıktı karşıma. Aslında tavsiye edilebilecek dizi çok şu sıralar örneğin şu an devam eden; Supernatural, The Vampire Diaries, Suits, Shameless, The Walking Dead, Once Upon a Time, Arrow gibi diziler gayet güzel ilerliyor. Bunların haricinde hala verdikleri arayı bitiremeyip yeni sezonunu merakla bekleten dizilerde mevcut, ki bunlar arasında kendini en çok özleten şüphesiz ki Sherlock.

Ancak şöyle birikmiş dizilerden izlemek istiyorum her hafta yeni bölüm için beklemek beni sarmıyor dediğimiz zaman ise imdadımızı eski diziler yetişiyor. Oynadığı zamanlarda çok sevilen ve bir çok kişinin şuan için adından efsane olarak bahsettiği bazı kült diziler mevcut.
Bunlara ve konularına bakacak olursak ilk olarak akıllara gelen tabikide Lost, [tip title=”Şiddetle tavsiye edilir!”]Prison Break[/tip] vs olabilir. Çünkü bu diziler dünya çapında popüler olan ve izleyici kitlesi yüksek olan dizilerdi. Onların haricinde “Six Feet Under” isimli bir dizinin çok adı geçiyor. Neredeyse yabancı dizi tavsiyesi için baktığım her sitede, forumda, sözlükte bu diziden bahsediliyor. Ve çoğunluğun söylediği şey ise; bu dizinin gereken ilgiyi görmediği, çok kişi tarafından adından söz edilmediği ve kesinlikle çok mükemmel olduğu yönünde.
Dizi 2001 yılında Amerikada gösterime girmiş ve dram ağırlıklı bir dizi. Imdb puanıda gayet yüksek, 8.9 gibi bir puana sahip.
Dizinin ana kadrosunda tanıdık bir isim var aslında. Dexter dizisinden tanıdığımız Micheal C. Hall bu dizide David Fisher rolünde karşımıza çıkıyor.
Dizinin adı Hristiyanların mezarları 6 feet derinlikte kazmalarından geliyormuş. Ne kadar doğru bilemiyorum ama birçok yerde bu şekilde yazıyor.
Dizi bir cenaze evi işleten ve bu evde yaşayan Fisher ailesinin yaşantılarını anlatıyor.
Bu cenaze evini kuran ve ailenin babası olan Nathaniel Fisher‘ın ölümünün ardından aile bireylerinin yaşadıklarını, hislerini, duygularını ve başlarından geçen olayları anlatan dizi her bölüm ilk önce cenaze evine gelen ölünün son halini ve ardından aile bireylerinin başlarından geçenleri aktarıyor.
Ve insan ilişkilerinin anlatımı konusunda diziyi neredeyse tek geçenler var. Hatta diziyi izleyenler hayatlarını Six Feet Under’dan önce ve sonra diye ayırdıklarından bahsediyor. Bu nedenle çok merak uyandıran bir dizi. İzlemek için sabırsızlanıyorum.
Dizinin 5 sezonu mevcut ve final bölümünün tek kelimeyle “muhteşem” olduğundan bahsediliyor.

Bir diğer efsane olarak anılan ve izlemediğim için pişman olduğum dizi ise; The Wire.
Bu dizininde 5 sezonu mevcut. 2002 yılında Amerika’da yayınlanmaya başlayan dizinin konusu, suç, dram, gizem ve gerilim üzerine kurulu. 9.4lük Imdb puanına sahip dizinin konusu Baltimore şehrinde gerçekleşen uyuşturucu ticareti ve kirli işler üzerine kurulu. Ancak ilerleyen bölümlerde ve sonraki sezonlarda liman ticaretindeki oyunlar, politik yozlaşmalar ve oynanan oyunlar dizinin konusu dahilinde.

Ve belkide dizinin bu kadar çok sevilmesi ve tutulmasnının nedenlerinden birisi, dizinin yapımcılarının anlattıkları olayları birebir yaşamış olmaları. Birebirden kasıt ise David Simon yani dizinin yapımcısı yıllarca bir gazetede polis raporları bölümünde çalışmış diğer bir yapımcı olan Ed Burns ise dizinin konusunun geçtiği Baltimore cinayet masasında görev almış. İşte bu sebeple dizi gerçeğe çok yakın bir yapım olarak kabul ediliyor.
Ve yine aynı Six Feet Under gibi dizi izleyenlerin birçoğu bu dizinin hayatlarına yön verdiğinden, birçok şeyi öğrettiğinden ve insan ilişkilerinin anlatımı konusunda mükemmel olduklarından bahsediyor.
Bu iki dizi gerçekten merak uyandıran ve izlenmesi gereken dizilermiş.( tabi izlemediğim için bu sadece okuduklarımdan yola çıkarak söylediklerim).

 

izlenmesi gereken diziler

 

İzlenmesi Gereken Türk Diziler

 

Şu ana kadar yabancı dizilerden bahsettik hep. Türk diziler arasında da tavsiye edebileceklerimiz mevcut. Türk dizileri yabancı dizilere oranla biraz daha amatör kurguda ve konuların %80’i aşk olayından ibaret. Aşağıda bazı Türk dizilerinin konusunu ve adını vereceğim. Sizin ruh halinize göre seçimler yapabilirsiniz.

 

Dizi Adı: Ezel

 

Sanırım şimdiye kadar gelmiş geçmiş en güzel, kurgusu ve oyuncuları çok sağlam bir dizi. Bir kız küçük bir mahallede yaşayan Ömer isimli adama aşık olur. Bu kızın aşık olmadan önce ki hayatı çok karanlıktır. Erkekleri kendine aşık eder, paralarını alır ve dolandırır. Aşık olduğu andan itibaren bu tür işleri yapmaktan vazgeçer ve kendini aşkına adar. Bir gün sinsi babası ortaya çıkar ve kız kardeşinin hasta olduğunu, yüksek bir miktarda para bulunmadığı daha kardeşinin öleceğini söyler. Bir plan yapılır ve bunu uygulaması çok zordur. İki kişi arasında bir seçim yapmak zorunda kalır. Sevdiği adam mı yoksa kardeşi mi? Onuda izleyince anlayacaksınız. Dizinin en sevilen karakteri sanırım Tuncel Kurtiz isimli usta oyuncu. Dizideki adı Ramiz Karaeski. Ramiz Dayı olarak mutlaka bir yerde görmüş veya duymuşsunuzdur. Dizi sloganı ise gerçekten harika seçilmiş. “İhanet onları ayırdı. İntikam, geri birleştirecek.” Başrol de ise Ezel karakterine bürünmüş Kenan İmirzalioğlu oynuyor.

 

Dizi Adı: Kurtlar Vadisi – Kurtlar Vadisi Pusu

 

Bir çok ülkede takip edilen bir dizi. 2013 yılı itibari ile hala devam ediyor ve geçtiğimiz günlerde 10. yılı kutlandı. Ülkenin genel sorunları diziye döken bir kurgu. Aslında belirli bir kurgusu yok. Günlük hayatlardan bakılır ve olaylar öne çıkartılır. Türkiye Cumhuriyetinin birlik ve beraberliğini korumak için insanlara sevgi aşılamak sanırım amaçları. Bazen hükümete bir şeyler söylemek, bazen insanları gaza getirmek gibi her çeşit mesaj verebiliyorlar. Başrolünü Polat Alemdar karakterine bürünmüş Necati Şaşmaz üstlenmiş. Türkiye de en çok izlenen dizi desek sanırım çok yanlış olmaz.

 

Bu iki diziyi tavsiye edebilirim. Diğerleri de aşırı beğeni toplayamayan standart diziler. Suskunlar da izlemeye değer. Küçük yaşta 4 erkek hapishaneye düşüyor ve onların dramını anlatıyor. Hapishanede onlara yapılan kötülükler sahneleniyor. Daha sonra çıkıyorlar ve kader onlara kötülük yapanları bir gün karşılarına çıkartıyor. Son zamanların modası Muhteşem Yüzyıl. Şahsen merak edip de izlemedim hiç. Gündemden de düşmüyor. Haberlerde çok görüyoruz ama, tepkiler çekiyor. Sanırım Osmanlı kültürünü biraz yanlış anlamışlar. Aşk-ı Memnu diyeceğim belki biraz tebessüm edeceksiniz. Klasik Türk aşklarını anlatan bir kurgu. Bir kitabın televizyona dökülmüş hali fakat yazılmayan çok şey de oldu. Kim kime dum duma diyelim kısaca. Zaman geçirmek için bakabilirsiniz.

Previous Transkript Ortalamam
Next Sevgiler Günü Hediyeleri

About author

You might also like

Genel 0 Comments

Sık Oje Kullanmanın Zararları

Sık oje kullanmanın zararları Hepimizin bildiği üzere, oje bayanların tırnaklarını hoş – bakımlı gösteren bir kozmetik ürünüdür. Gerek iş yaşamında, gerekse günlük hayatımızda oje bizim giyim kuşamımızı tamamlamakla yükümlüdür. Fakat

Kadir İnanır Hangi Takımlı

Adamın dibi, Yeşilçam’ın gaz vazgeçilmezi, hepimizin hayranlıkla izlediği filmlerin baş rol oyuncusu, sert mizahı ile filmlerde sürekli karşımızda olan ve “Deli Kadir uleeennn” sözüyle hepimizin hafızasına kazınan kişiden bahsedeceğiz şimdi.

Ar Damarlı Müptela

Elini cebinden çıkaramayan, Seyrantepe’de , Tarlabaşı’nda, Zeytinköy’de kamp çadırı kurmuş, kapsül yutma heveslisi gençliğin içinde günden güne kaybolan esir, müptelalıkda sınır tanımayan vicdansızlıkta kariyer üstüne kariyer yaptın da sen gel

2 Comments

  1. Selin
    Şubat 25, 13:06 Reply
    teşekkürler güzel paylaşım
  2. Chuck
    Şubat 26, 09:49 Reply
    Chuck da izlenebilir tavsiye ederim

Leave a Reply