Google Aramalarında Yazar Resmi Göstermek

Son günlerde google arama motorunda aramalar yaparken dikkatinizi mutlaka bazı resimler çekmiştir. Belirli bir yazı vardır, o yazının yanında konuyu yazanın küçük bir resmi vardır. Yani yazar resmi görünür. Bunu nasıl yapıyorlar, onu anlatacağım. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle bir adet google plus hesabına sahip olmanız gerekiyor. Ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Dilediğiniz kadar profil açma hakkına sahipsiniz fakat fake hesap açtığınız zaman, bu durum anlaşılırsa hesabınız durdurulabilir. Dikkat etmeniz gerekiyor ve yüzünüzün göründüğü herhangi bir resmi profil resmi yapmanız gerekiyor. Aksi halde görüntülenme işleminden hemen kayboluyor. Uyanık arkadaşlara baştan bunu belirteyim de, sonradan neden “Artık yazar resmi görünmüyor.” demesin =)

 

 

google yazar resmi göstermek

 

1. Google Plus Yazar Resmi

 

Buraya tıklayın ve google plus’a giriş yapın. Sizi login sayfasına yönlendirecektir. Eğer bir üyeliğiniz varsa giriş yapın ve ikinci adımı okumaya başlayın. Üyeliğiniz yoksa okumaya devam edin. Diyelim ki üyeliğiniz yok. O halde aşağıdaki resme bakın.

google plus kayıt

 

Kayıt Olun butonuna tıklayın. Gerekli bilgileri doldurun ve giriş yapın. Daha sonra yazar resmi göstermek için profilinize bir profil resmi yüklemeniz gerekiyor. Yazar resmi google’da küçük görünür, profil resminizi istediğiniz boyutlarda ekleyebilirsiniz. Arama motoru bunu uygun bir boyuta dönüştürecektir.

 

Daha sonra profilinizi düzenlerken Katkıda Bulunduğum Siteler bölümünü düzenlemeye çalışacaksınız. Bu bölümü düzeltirken size bir etiket bir de web site adresi soracaktır. Buraya anahtar kelimeniz ile url adresinizi gireceksiniz. Aşağıda bunun da resmini çekip paylaştım.

 

google plus katkıda bulunduğum siteler

 

Kaydet deyip çıkacağız. Burada sol tarafta Ana Sayfa menüsünün hemen altında Profil menüsü göreceksiniz. Ona tıklayın.

 

https://plus.google.com/kullanıcı-id-numarası/posts

 

Gibi bir adres alacaksınız. Bunu kopyalayın. Sonundaki “/posts” yazan yeri de silin. Kullandığınız temanın header.php sayfasını açın. Bu dosyada düzenleme işlemi yapacağız. Buraya yazar resmi göstermek için gerekli hesabı belirteceğiz. Yazar resmi bu profilden çekilecektir. header.php dosyasını açtıktan sonra </head> kelimesini aratın. Hemen bu satırın üstüne aşağıda verdiğim kodu ekleyin. ID numarasını kendinize göre değiştirin.

Header.php kodları: <link rel=”author” href=”https://plus.google.com/kullanıcı-id” />

Bu bölümü ekledikten sonra her sayfada göstermemiz gereken bir koşul var. Onu da her yazınızda görünecek şekilde sayfanızın bir bölümüne eklemeniz gerekiyor. Çünkü yazar resmi çekilmesi için böyle bir koşul da konulmuş. Bunu yapmazsanız aramalarda resminiz görünmeyecek.

 

Yazar Resmi Kodu

Her sayfada görünecek bir yere ekleyin. : <a href=”https://plus.google.com/kullanıcı-id” rel=author”>Google</a>

 

Bunu mesela yazar bilgilerinin olduğu bölüme koyabilirsiniz. Blogunuzda farklı yazarlar varsa bu yazılara sizin resminizin gömülmesini engeller. Yani sizin yazmadığınız yazılarda yazar resmi görünmez. Bunu ekledikten sonra ana sayfanızda ve yazılarınızda yazar resmi görünecektir.

 

Yazar Resmi Faydaları

 

Bu özellik size ne gibi yararlar sağlar onu görelim. Diyelim ki bir arama yaptınız, konuda eğer ki yazar resmi bulunuyorsa ve bulunmuyorsa diye bir analiz yapmışlar. Eğer ki yazılarınızda yazar resmi bulunmuyorsa sitenize 100 kişi girerken, yazar resmi bulunuyorsa sitenize 130 kişi giriyor. Bu istatistikler ile bizlere duyuruldu. %30 gibi bir etki yaratıyor yani. Benim tavsiyem sizde kullanın. Sonuçta bir seo taktiğidir.

 

Bu aşamaların herhangi birinde problem yaşarsanız bu konu altında belirtin. Yardımcı olmaya çalışırım.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

mIRC Efsanesi Böyle Yok Oldu

mIRC Efsanesi Böyle Yok Oldu

Yıl 1998. Khaled Mardam Bey ve ekip arkadaşları oturuyorlar ve bir sohbet programı yapmayı düşünüyorlar. Bu programı biraz daha detaylı bir şekilde yapmak istiyorlar. C dilini kullanarak bir şeyler çıkartıyorlar ortaya ve hala geliştirmeye devam ediyorlar. Bir yerde hata yapıyorlar. Sosyal...

Facebook Sayfasından Nasıl Para Kazanılır

Facebook Sayfasından Nasıl Para Kazanılır

Facebook'u profesyonel anlamda kullanan kişiler sadece bir arkadaşlık sitesi olmadığını bilir. Burada facebook sayfasından nasıl para kazanılır sorusuna yanıt vereceğim. Yani kısaca facebook sayfasından para kazanmak için neler yapılmalıdır nasıl bir yol izlenmelidir bunlardan bahsedeceğim...

WordPress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Wordpress Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu

Wordpress kullanan arkadaşların karşılaşabileceği başlıca sorunlardan birisi veritabanı bağlantısıdır. Sitenize girdiğiniz zaman "Veritabanı Bağlantısı Kurulurken Hata Oluştu" şeklinde bir hata alıyorsanız burada yazılanları okumalısınız. Bunun birden çok sebebi olabilir. Web sitenizin durumuna...

19 Yorum

 1. Hobi 13 February 2013
  Cevapla

  teşekkürler işe yaradı

 2. Arif 19 February 2013
  Cevapla

  Hocam yaptım da olmadı :S

  • Mustafa 20 February 2013
   Cevapla

   Kodları kopyalarken ” işaretine dikkat edin. Ascii değerlerinden dolayı değişebilir. Kopyaladığınız koddaki 1 karakterini silin, sildiğiniz yere kendiniz ekleyin.

 3. Arif 21 February 2013
  Cevapla

  Teşekkür ederim hocam. Oldu

 4. Sosyal Medya 08 April 2013
  Cevapla

  teşekkür ederim oldu sanırım. ama o verdiğiniz google test aracı çalışmıyor 1-2 gün beklemek gerekiyor sanırım

  • Mustafa 08 April 2013
   Cevapla

   İşlemleri yaptıktan sonra evet bir süre beklemeniz gerekiyor ama Rich Snippet’in çalışması lazım. Kodları kopyalarken ” işaretlerine dikkat edin. Sayfanız hazır olduğunda Google Rich Snippet’ten sorgulatın, resimli çıkması lazım.

 5. Sevimin Aşkanası 04 June 2013
  Cevapla

  Merhaba güzel bir paylaşım , yazar yerine yemek tariflerinin resimlerini blogspotta gostermek mumkun olabilir mi acaba ? yani google da mesela çilek reçeli yazdınız sitenizin yan tarfında girdiğiniz tarifin fotosu nasıl çıkabilir , örnek incir reçeli tarifi yazazınca buna bakabilirsiniz 3ve 4 . sıradaki web sitelerin fotoları çıkıyor mesela
  Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için

  • Mustafa 04 June 2013
   Cevapla

   Merhaba. Onun için bir çok google plus hesabı gerekiyor. 3 tane google+ hesabı açtınız diyelim. Birinin profilini çilek reçeli, birini incir reçeli ve birini de kiraz reçeli fotoğraflarını profil resmi yapacaksınız. Ardından wordpress kullanıyorsanız single.php, başka bir yazılım kullanıyorsanız konuların içeriklerinin görüntülendiği dosyayı açacaksınız. HEAD etiketleri arasına php kod oluşturmanız gerekiyor. Şöyle örnek vereyim;

   siteniz.com/cilek-receli şeklide adrese ekleyecekseniz;

   < ?php if ($_SERVER["REQUEST_URI"] == "cilek-receli") { echo "YAZAR KODU"; } else { echo "DİĞER YAZAR KODU"; ?>

   Kodunu eklemeniz gerekiyor. Burada “yazar kodu” dediğim konuda bahsi geçen ve head tagleri arasına eklenen koddur. “Diğer Yazar Kodu” ise diğer yazılarınızda görüntülenecek kişinin kodlarıdır. Böyle istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu çok zor derseniz “google rich snippets” konusuna göz atmanızı tavsiye ederim. Çeşitli listelemeler mevcut. Yemek Tarifleri için özel alan yapılmış. Yemek tariflerini hiç kullanmadım fakat verdiğim linkte anlatımı var.

 6. cansu 16 June 2013
  Cevapla

  Merhaba,

  Yazar resim kodu dediğiniz “her sayfada görünecek bir yere ekleyin” kısmını yapamıyorum bir türlü. Blogger tabanlı blogda, bu dediğiniz nereye eklenecek ? cevaplarsanız çok mutlu olurum

  • Mustafa 16 June 2013
   Cevapla

   Footer’a ekleyebilirsiniz. Blogger’da atıf bölümü kullanıyorsanız oraya ekleyebilirsiniz mesela. Veya sidebar’a da eklerseniz (html veya atıf olarak) görünecektir.

 7. Yusuf 13 August 2013
  Cevapla

  Abi ben yapıyorum da şu tagının üstüne eklenecek kodu eklerken hata veriyor ne yapıcam ya?

  • Mustafa 14 August 2013
   Cevapla

   Hata derken? Nasıl bir hata alıyorsun ve hangi kodda alıyorsun

   • Yusuf 15 August 2013
    Cevapla

    /head kodunun üzerini gelecek kodu yapıştırıyorum fakat şablonu kaydete tıkladğımda hata veriyor ne yapmalıyım yardımcı olun lütfen

    • Yusuf 15 August 2013
     Cevapla

     Hata şöyle. Kırmızı bir rekte “XML, satır 1304, sütun 11 ayrıştırılırken hata oluştu: Open quote is expected for attribute “rel” associated with an element type “link”” yazıyor.

    • Mustafa 15 August 2013
     Cevapla

     bu şekilde eklemeyi denediniz mi?

 8. Yusuf 16 August 2013
  Cevapla

  Nasıl yani anlamadım?

 9. Yusuf 16 August 2013
  Cevapla

  Heh sonunda oldu çok teşekkür ederim abi yararlı paylaşımın için

 10. genç spor 23 April 2014
  Cevapla

  Merhaba wp sitem için aynı işlemi uyguladım artık reimli çıkmakta.Fakat opencart sitem için yapamadım.Opencart için hangi dosyaların içine bu kodları eklememiz gerek.

  • Mustafa 23 April 2014
   Cevapla

   Footer dosyasına ekleyebilirsiniz. Her sayfada kodlar sayfaya yüklenmeli yani. Opencart kullanmadım bilemiyorum.

Bir Yorum Bırakın