Son günlerde google arama motorunda aramalar yaparken dikkatinizi mutlaka bazı resimler çekmiştir. Belirli bir yazı vardır, o yazının yanında konuyu yazanın küçük bir resmi vardır. Yani yazar resmi görünür. Bunu nasıl yapıyorlar, onu anlatacağım. Bunu gerçekleştirebilmek için öncelikle bir adet google plus hesabına sahip olmanız gerekiyor. Ücretsiz olarak kayıt olabilirsiniz. Dilediğiniz kadar profil açma hakkına sahipsiniz fakat fake hesap açtığınız zaman, bu durum anlaşılırsa hesabınız durdurulabilir. Dikkat etmeniz gerekiyor ve yüzünüzün göründüğü herhangi bir resmi profil resmi yapmanız gerekiyor. Aksi halde görüntülenme işleminden hemen kayboluyor. Uyanık arkadaşlara baştan bunu belirteyim de, sonradan neden “Artık yazar resmi görünmüyor.” demesin =)

 

 

google yazar resmi göstermek

 

1. Google Plus Yazar Resmi

 

Buraya tıklayın ve google plus’a giriş yapın. Sizi login sayfasına yönlendirecektir. Eğer bir üyeliğiniz varsa giriş yapın ve ikinci adımı okumaya başlayın. Üyeliğiniz yoksa okumaya devam edin. Diyelim ki üyeliğiniz yok. O halde aşağıdaki resme bakın.

google plus kayıt

 

Kayıt Olun butonuna tıklayın. Gerekli bilgileri doldurun ve giriş yapın. Daha sonra yazar resmi göstermek için profilinize bir profil resmi yüklemeniz gerekiyor. Yazar resmi google’da küçük görünür, profil resminizi istediğiniz boyutlarda ekleyebilirsiniz. Arama motoru bunu uygun bir boyuta dönüştürecektir.

 

Daha sonra profilinizi düzenlerken Katkıda Bulunduğum Siteler bölümünü düzenlemeye çalışacaksınız. Bu bölümü düzeltirken size bir etiket bir de web site adresi soracaktır. Buraya anahtar kelimeniz ile url adresinizi gireceksiniz. Aşağıda bunun da resmini çekip paylaştım.

 

google plus katkıda bulunduğum siteler

 

Kaydet deyip çıkacağız. Burada sol tarafta Ana Sayfa menüsünün hemen altında Profil menüsü göreceksiniz. Ona tıklayın.

 

https://plus.google.com/kullanıcı-id-numarası/posts

 

Gibi bir adres alacaksınız. Bunu kopyalayın. Sonundaki “/posts” yazan yeri de silin. Kullandığınız temanın header.php sayfasını açın. Bu dosyada düzenleme işlemi yapacağız. Buraya yazar resmi göstermek için gerekli hesabı belirteceğiz. Yazar resmi bu profilden çekilecektir. header.php dosyasını açtıktan sonra </head> kelimesini aratın. Hemen bu satırın üstüne aşağıda verdiğim kodu ekleyin. ID numarasını kendinize göre değiştirin.

Header.php kodları: <link rel=”author” href=”https://plus.google.com/kullanıcı-id” />

Bu bölümü ekledikten sonra her sayfada göstermemiz gereken bir koşul var. Onu da her yazınızda görünecek şekilde sayfanızın bir bölümüne eklemeniz gerekiyor. Çünkü yazar resmi çekilmesi için böyle bir koşul da konulmuş. Bunu yapmazsanız aramalarda resminiz görünmeyecek.

 

Yazar Resmi Kodu

Her sayfada görünecek bir yere ekleyin. : <a href=”https://plus.google.com/kullanıcı-id” rel=author”>Google</a>

 

Bunu mesela yazar bilgilerinin olduğu bölüme koyabilirsiniz. Blogunuzda farklı yazarlar varsa bu yazılara sizin resminizin gömülmesini engeller. Yani sizin yazmadığınız yazılarda yazar resmi görünmez. Bunu ekledikten sonra ana sayfanızda ve yazılarınızda yazar resmi görünecektir.

 

Yazar Resmi Faydaları

 

Bu özellik size ne gibi yararlar sağlar onu görelim. Diyelim ki bir arama yaptınız, konuda eğer ki yazar resmi bulunuyorsa ve bulunmuyorsa diye bir analiz yapmışlar. Eğer ki yazılarınızda yazar resmi bulunmuyorsa sitenize 100 kişi girerken, yazar resmi bulunuyorsa sitenize 130 kişi giriyor. Bu istatistikler ile bizlere duyuruldu. %30 gibi bir etki yaratıyor yani. Benim tavsiyem sizde kullanın. Sonuçta bir seo taktiğidir.

 

Bu aşamaların herhangi birinde problem yaşarsanız bu konu altında belirtin. Yardımcı olmaya çalışırım.

Yazar Hakkında Bilgiler

Yorumlar

  1. Mustafa Yazar Hakkında

   Kodları kopyalarken ” işaretine dikkat edin. Ascii değerlerinden dolayı değişebilir. Kopyaladığınız koddaki 1 karakterini silin, sildiğiniz yere kendiniz ekleyin.

   (0)
  1. Mustafa Yazar Hakkında

   İşlemleri yaptıktan sonra evet bir süre beklemeniz gerekiyor ama Rich Snippet’in çalışması lazım. Kodları kopyalarken ” işaretlerine dikkat edin. Sayfanız hazır olduğunda Google Rich Snippet’ten sorgulatın, resimli çıkması lazım.

   (0)
 1. Sevimin Aşkanası

  Merhaba güzel bir paylaşım , yazar yerine yemek tariflerinin resimlerini blogspotta gostermek mumkun olabilir mi acaba ? yani google da mesela çilek reçeli yazdınız sitenizin yan tarfında girdiğiniz tarifin fotosu nasıl çıkabilir , örnek incir reçeli tarifi yazazınca buna bakabilirsiniz 3ve 4 . sıradaki web sitelerin fotoları çıkıyor mesela
  Şimdiden teşekkürler yardımlarınız için

  (0)
  1. Mustafa Yazar Hakkında

   Merhaba. Onun için bir çok google plus hesabı gerekiyor. 3 tane google+ hesabı açtınız diyelim. Birinin profilini çilek reçeli, birini incir reçeli ve birini de kiraz reçeli fotoğraflarını profil resmi yapacaksınız. Ardından wordpress kullanıyorsanız single.php, başka bir yazılım kullanıyorsanız konuların içeriklerinin görüntülendiği dosyayı açacaksınız. HEAD etiketleri arasına php kod oluşturmanız gerekiyor. Şöyle örnek vereyim;

   siteniz.com/cilek-receli şeklide adrese ekleyecekseniz;

   < ?php if ($_SERVER["REQUEST_URI"] == "cilek-receli") { echo "YAZAR KODU"; } else { echo "DİĞER YAZAR KODU"; ?>

   Kodunu eklemeniz gerekiyor. Burada “yazar kodu” dediğim konuda bahsi geçen ve head tagleri arasına eklenen koddur. “Diğer Yazar Kodu” ise diğer yazılarınızda görüntülenecek kişinin kodlarıdır. Böyle istediğiniz kadar çoğaltabilirsiniz. Bu çok zor derseniz “google rich snippets” konusuna göz atmanızı tavsiye ederim. Çeşitli listelemeler mevcut. Yemek Tarifleri için özel alan yapılmış. Yemek tariflerini hiç kullanmadım fakat verdiğim linkte anlatımı var.

   (0)
    1. Yusuf

     Hata şöyle. Kırmızı bir rekte “XML, satır 1304, sütun 11 ayrıştırılırken hata oluştu: Open quote is expected for attribute “rel” associated with an element type “link”” yazıyor.

     (0)
 2. genç spor

  Merhaba wp sitem için aynı işlemi uyguladım artık reimli çıkmakta.Fakat opencart sitem için yapamadım.Opencart için hangi dosyaların içine bu kodları eklememiz gerek.

  (0)
 3. cansu

  Merhaba,

  Yazar resim kodu dediğiniz “her sayfada görünecek bir yere ekleyin” kısmını yapamıyorum bir türlü. Blogger tabanlı blogda, bu dediğiniz nereye eklenecek ? cevaplarsanız çok mutlu olurum

  (-3)
  1. Mustafa Yazar Hakkında

   Footer’a ekleyebilirsiniz. Blogger’da atıf bölümü kullanıyorsanız oraya ekleyebilirsiniz mesela. Veya sidebar’a da eklerseniz (html veya atıf olarak) görünecektir.

   (0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir