Faiz Lobisi Nedir?

Son zamanların en gündem konularından biri olan faiz lobisi insanların merak konusu oldu. Gezi parkı olayları nedeniyle adı sık sık televizyon kanalları ve gazetelerde duyulmaya başladı. Son günlerde gelişen tehditler, borsanın düşmesi bu işlerin derinlerinde gelişen problemler nedeniyle olmaktadır. En önemli soru ise şu. Faiz lobisi nedir? Kimileri tarafından literatürde lobinin olmadığı kabul edilse de gelişen olaylar bu tezi çürütüyor. Yapılan usulsüzlük, vatandaşların cebinden geçinme derdi bu olguya baş koymuş kişiler tarafından oluşturuluyor. En azından şuanda bu tartışma konusu olarak devam ediyor.

 

Faiz Lobisi Nedir?

 

Toplumda alınan/satılan malzemelerin genel piyasa değerlerinden daha yüksek maliyette satılması amacı ile lobi üyelerinin kendi aralarında anlaşılarak fiyatı belirleme görevini yerine getiren topluluktur. Şöyle bir örnek vereyim, daha iyi anlaşılacaktır. Geçtiğimiz aylarda çoğu banka ceza yemişti hatırlarsanız. Bunun nedeni, faiz oranlarının kendi aralarında anlaşarak belirli düzeyde tutmaktı. Hatta Bankaların Yediği Faiz Cezaları konusunda nedenini ve yedikleri para cezalarını paylaşmıştım. Bu arkadaşlarımız kendi aralarında oturuyorlar. Milleti nasıl soyarız diye beyin fırtınası yapıyorlar. Alınan krediler, kredi kart borçları vb. gibi banka gelirleri için belirli bir faiz yüzdesi uyguluyorlar. Rekabet olmuyor, çünkü hepsi hemen hemen aynı değerlere sahip oluyor. Rekabetin olmaması yüksek kar payı sağlıyor. Olan yine vatandaşa oluyor.

 

faiz lobisi nedir?

 

Rekabet Olmazsa..

 

Şayet olsaydı oranlar 0.50 olacaktı(oran sadece örnektir.) fakat olmadığı için 1.50 oldu(oran var sayımdır.) Rekabet kırıldığı için herkes belirli düzeylerde istediği oranları uygulamaktadır. Kısacası cebimizden daha az para çıkacaktı. Anlayacağınız kötü olgu olduğu. Bahsettiğim olay suçtur, yakalandılar ve cezaları kesildi. Aynı olay Londra’da meydana geldi. Bankaların kendi aralarında anlaşıp yüzdeleri istedikleri düzeyde tuttukları hakkında dava açıldı. Yöneticiler doğruluğunu kabul etti ve yaklaşık 22 milyar dolar($) civarında para cezasına çarptırıldılar.

 

İşte Faiz Lobisi Bu

 

Bahsettiğim olaylar da toplanarak bir araya gelen, yüzdelerin değerini belirleyen olgular faiz lobisidir.İstedikleri gibi devleti yönetebileceklerini düşünen kişiler topluluğu. Ellerinde ki güç ise para. Piyasaya istedikleri gibi şekil verebiliyorlar. Borsayı düşürüyorlar, doları çıkartıyorlar. Krize sürüklüyorlar. Bazen de şimdiki gibi iktidar partisini tehdit ederek, istedikleri olayları gerçekleştirmeye çalışıyorlar.

 

2003 Tezkeresi Faiz Lobisi Tepkisi

 

Hatırlarsanız 2003’te Türkiye’nin Irak’a asker göndermesi ve bazı devlet askerlerinin Türkiye üzerinden Irak’a girebileceği taslağına dayalı tezkere meclisten AKP’nin karşı çıkması ile red oyu almıştı. Bunun üzerine bahsi geçen lobi hemen olaya müdahale etmek istemiş ve borsayı allak bullak etmişti. Hükümet yine de geri adım atmamıştı. 2013 yılında Türkiye’de Taksim meydanında bulunan bir çalışmadan dolayı ağaçlar kesilmişti. Bunun üzerine belirli görüş sahipleri direnişe geçmişti. On binlerce insan günlerce Taksim’de direniş gösterdiler. Polis biber gazının dozajını kaçırınca gösteri çok büyüdü, haftalarca sürdü. Millet ve polis orada yatıp kalkmıştı. Uykusuzluktan meydanda uyuyanlar vardı. Faiz lobisi bu olaya da müdahale etmek istedi. Son zamanların en büyük borsa düşüşü yaşandı. %10,5 değerinde değer kaybeden borsa hükümete açık açık mesajını veriyordu. Böyle devam ederseniz, düşürmeye devam edeceğiz!

 

Başbakan Toplum Faiz Lobisine Gerekli Cevabı Verdi

 

Mesajı alan Başbakan yaptığı bir konuşmada gerekli cevabı verdi. “Ümüğünüzü Sıkarız!” IMF borcumuz kapanmış, nefes almıştık. Lobi olaylara müdahil olmak için çaba harcasa da başbakandan büyük tepki geldi. Açık açık lobiyi tehdit etti. Bu tehdit borsanın daha çok düşüş yaşanacağına yol açacağı düşünülürken tam tersi oldu. Yavaş yavaş yükselmeye başladı. Aslında yine facianın eşiğinden dönülmüştü. Artık korkaklık dönemi geride kalmıştı. Davos’ta İsrail devletini karşısına alan bir başbakana bu mesajın verilmesi de saçmaydı zaten.

 

Peki Faiz Lobisi Yoksa?

 

Teşkilatın olmadığını savunan kişilere şu soruların sorulması gerekiyor.

 

 1. Yoksa Londra’da neden 22 milyar dolar ceza yağdırıldı?
 2. Türkiye’de bankalar neden ceza yedi?
 3. Direnişin lehine tepkiler neden borsayı tarihi düşüşe sürükledi?

 

Ben şahsen Rekabet Kurumunun verdiği kararı doğru buluyor ve tebrik ediyorum. Herkesin kendi işini yapması gerektiğini düşünüyorum.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Başkanlık Sistemi Nedir? Nasıl İşler?

Başkanlık Sistemi Nedir? Nasıl İşler?


Başkanlık Sistemi Nedir? Nasıl İşler?

Aylardır, hatta yıllardır tartıştığımız ve gün geçtikçe yaklaştığımız başkanlık sistemi nedir? Nasıl işler? sorularına yanıt arayacağız. Özellikle Türkiye'de muhalefet partilerinin karşı çıktığı bu sistem, aslında onların anlattığı kadar kötü bir sistem değil. Avantajları ve dezavantajları...

 • arsenal-kadrosu-2016-2017.jpg
 • atletico-madrid-logosu.jpg
 • barcelona-futbol-takimi.jpg
 • bayer-leverkusen-2016-2017.jpg
 • bayern-munih-kadrosu-2016-2017.jpg
 • benfica-2016-2017.jpg
 • borussia-dortmund-2016-2017.jpg
 • juventus-2016-2017.jpg
 • leicester-city-logosu.jpg
 • liverpool-sevilla-maclari.jpg
 • olympique-lyonnais-2016-2017.jpeg
 • psg-2016-2017.jpg
 • real-madrid-logosu.jpg
 • tottenham-kadrosu-2016-2017.jpg

Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligindeki Muhtemel Rakipleri 2016


Beşiktaş'ın Şampiyonlar Ligindeki Muhtemel Rakipleri 2016

2016 yılı Spor Toto Süper Ligi şampiyonu Beşiktaş J.K. oldu. Son 1 hafta kala şampiyonluğunu ilan eden siyah beyazlılar, büyük bir başarı elde etti. 2009 yılından bu yana şampiyonluğa hasret kara kartallar, Mario Gomez-Quaresma-Göktan Töre-Sosa ekibiyle şampiyonluk hasretine son verdi. Geçen...

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir


Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

2015 genel seçimlerinde aynı iki partinin farklı oy almalarına rağmen, milletvekili sayılarının eşit olması herkesin aklına "milletvekili sayısı neye göre belirlenir" , "milletvekili sayısı nasıl hesaplanır" sorularını gündeme getirdi. Öncelikle "bir ilin milletvekili sayısı nasıl hesaplanır"...

Bir Yorum Bırakın