En Güzel Filmler

Kendim de izlediğim, arkadaşlarımın da bizzat ısrar edici tavsiyeleri üzerine en güzel filmler konusunu yazmaya karar verdim. Çünkü öyle güzel filmler var ki, izlemediğimiz zaman “boşuna yaşıyoruz ya.” dedirtebilecek cinsten. Öncelikle izlediğim, kesinlikle izlemenizi tavsiye ettiğim listeyi vereceğim. Az çok konularını da yazacağım. Aklınıza yatarsa izlersiniz tabi ki. Daha sonra Dünya genelinde “büyük film!” dedirten, IMDb üzerinde de çok büyük pay sahibi olan yapılardan bahsedeceğim.

Yapınız nasıl bilmiyorum. Durgun mu seversiniz, hareketli mi? Aksiyon mu macera mı? Animasyon mu 3d mi? Bu bilgileri bilmediğim için her tavsiye ettiğim yapıt hakkında yorumlarımı da yazdım. Onları okumanızı tavsiye ediyorum. Okuyun önce, beğenirseniz izlersiniz. Diyelim ki duygusallık ile alakası olmayan bir yapınız var. Size burada çok duygusal bir öneri yaparım. İzlersiniz. Sonra gelir burada bana sitem edersiniz, hoş olmaz. Hem sizin zamanınız çalınmış olur, hemde ben yanlış yönlendirmiş olurum. Sanırım bu konuda anlaştık.

 

1. Prestij

İlizyon oyunlarını anlatıyor çok kabaca fakat biraz dersler vererek. Size ilizyon yapmayı öğretmiyor. Sadece dikkat üzerinde duruyor. Yani bir gösteriye baktığınız zaman hilesini anlayabiliyor musunuz? Hayır. Bunu da dikkat dağınıklığı olarak ele alıyorlar. Bir gösteriyi izlediğiniz zaman aslında nelerin yapıldığını anlayabilirsiniz. Bunun tek yöntemi de dikkat. Prestij filmi benimde izlediğim en güzel filmler arasında ilk sıraları zorlar. Çok meşhur replikleri var. Mesela;

 

x : Görüyor musun?

y : Hayır.

x : Çünkü dikkatli bakmıyorsun.

 

Konunun daha detayına iner, olayları anlatırsam olmaz. Bir çok olaylar oluyor tabi ki. “Hmm, aman herkes anlatıyor hileleri.” demeyin. Mutlaka izleyin. İngilizce adı “The Prestige“.

 

prestij filmi

2. Fight Club

Hemen adına bakıp “ne kadar itici” demeyin. Adına baktığınız zaman tamamen dövüş ile ilgili olduğunu sanıyorsunuz. Yanılıyorsunuz. Psikolojik bir kurgusu var. İçinde dövüş yok mu? Tabi ki var. Yok değil ama konu o değil. Çok başka bir şey. İzlediğiniz zaman bir çok şey öğreniyorsunuz. Örneğin en iyi sabun neyle yapılır biliyor musunuz? İnsan yağı ile yapılırmış. Ben bunu izlerken öğrendim. Veya bir insan kafasında bir şey yaratıp gerçekten varmış gibi yaşayabilir mi? Evet yaşar. Şizofrenin tanımı gibi oldu. Kızların hasta olduğu Brad Pitt oynuyor. Başrol ise Edward Norton(kurgudaki adı Narrator). Norton aslında psikolojik bir manyak. Amacı dünyadaki banka merkezlerini havaya uçurmak. Herkesin borcunu silmek. Tutsaklıktan kurtarmak. Mücadele veriyor, sonunda bir dövüş kulübü kuruyor. Kurulması da çok ilginç olaylara dayanıyor. Bayağı olaylar oluyor, bir de bakıyorsunuz ki…

 

Ki’den sonrasını izleyince anlarsınız. Çok detaya girmiyorum. Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi 10. filmi olarak gösteriliyor. Özellikle bayanlara söylüyorum bunu. Adında fight geçiyor diye itici gelmesin. İzleyin, pişman olmayacaksınız. Sıkıcı sahneleri var elbette ama filmin sonunda “yok ebesinin nalı” diyeceğinizden emin olabilirsiniz.

 

fight club

3. Inception

Türkçe adı ile “Başlangıç“. Kurguyu harika. Hırsızlık olayı artık aşılmış, somut şeyleri çalmaktan ziyade soyut şeyleri çalmaya başlamışlar. Düşünce gibi sevgi gibi. Bir insanın beynindeki düşünceyi nasıl çalabilirsiniz? Veya onun beynine bir düşünceyi nasıl sokabilirsiniz? Tam olarak bunu anlatıyor. Belki olağan üstü senaryoları mevcut olabilir ama izlenmeye değer. Baş rolde Leonardo DiCaprio var. Oyunculuğuna laf edecek kimsenin olduğunu sanmıyorum. Ücret mukabilinde insanların beyinlerindeki düşünceleri çalıyorlar. Karşılarına öyle bir olay çıkıyor ki, artık düşünce çalmak yetmiyor. Düşünce çalmanın yanında beyne düşünce yerleştirme işi çıkıyor. Adamı uyutuyorlar, rüyasında düşünceyi yerleştirmeye çalışıyorlar. Rüya içerisinde tekrar uyutup bir rüya daha görmesini sağlıyorlar. Hatta filmi izlerken bazen “bunlar şimdi kaçıncı rüyada lan? kafam karıştı” bile diyebilirsiniz. Devamını da izleyerek öğrenin artık. Dünya’nın gelmiş geçmiş en iyi filmleri arasında 14. sırada yer alıyor. Mükemmel görsel efektleri var.

 

inception

4. Piyanist

Bir piyanistin hayatı nasıl geçebilir? Özellikle bir savaş döneminde ise fazla atraksiyonlu olmaz mı? Filmin başlangıcı zaten bomba patlaması. Bomba patlıyor, film başlıyor. Dünyanın en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Kurgu muhteşem. İzlediğinizde pişman olmayacaksınız. Konusunu anlatsam sıkıcıdır dersiniz. Onun için konuyu anlatma taraftarı değilim. En iyi filmler arasında gösteriliyorsa bildikleri bir şey vardır. Çekirdek, kola, sigara alın yanınıza. Işığı kapatın ve izlemeye başlayın.

 

piyanist

 

5. Hızlı Ve Öfkeli Serisi

Araba ve hız tutkunları için muhteşem bir seri. Araba ile neler yapılabildiğini ortaya koyuyor. Mayıs 2013’te 6. serisi çıkacak. Belki de siz bu yazıyı okurken çıkmıştır bile. 5’e kadar olan bütün bölümleri çok güzeldi. Eminim ki 6’sı da güzel olacak. Sinema’da izlemenizi tavsiye ederim. Efektleri ve seçtikleri müzikler ile seyirciyi coşturuyorlar. Dom başrol oyuncusu. Konusu çok da önemli değil. Rio Soygunu en güzel serilerinden biriydi. Sonuçta araba ile neler yapılabildiğini, ne gibi çılgınlıklar yapılacağını anlatıyor. Türkiye’deki “araba ile istediğim her şeyi yapabilirim.” diyenlere kapak bir film. İzlemediyseniz 1. bölümünden başlayın derim. Aksiyon sevmiyorsanız izlemeyebilirsiniz. 6. ne zaman çıkacak derseniz hızlı ve öfkeli 6 ne zaman gösterimde konusunu okuyabilirsiniz.
hızlı ve öfkeli 6 ne zaman gösterimde

6. Number 23

Türkçesi “23 Numara”. Hayatta karşılaştığınız her olayı matematiksel olarak 23’e yorabilir misiniz? Bu adam yoruyor. Sağı solu her yeri 23 rakamları ile dolu. Yaşadığı olayların hepsi, tarihleri 23 numarasına çıkıyor. Karısı çıldırabileceğini söylüyor. Okumaması için isteklerde bulunsa da nafile. Jim Carrey okumaya devam ediyor. Odasının rengi de kan kırmızısı. Sizce bu kurgu da daha neler yaşanabilir? Heyecan sevenler izlesin mutlaka. İlk 5’te bulunanlar kadar ahım şahım olmasa da başka filmler izleyip zaman kaybedeceğinize bunu izleyin derim.

 

23 numara

7. Matrix

Çoğunuz izlemiş olabilirsiniz ama her zaman en iyilerde yerini almalıdır diye düşünüyorum. Gerçek hayat ile farklı bir boyuttaki hayatın arasında gidip gelen kurgusu var. Kişiye olağan üstü güçler verilmiş. Bilgisayar programları ile beyne anında bilgi yüklenebiliyor. Örneğin kavga edeceği zaman birden beyne kung-fu yükleniyor. Seçilmiş kişi var ve o kişi ölümsüz olarak nitelendirilmiş. Yanlış hatırlamıyorsam 4 seri yaptılar. Devam etmediler. En güzeli 1. çıkan oldu, sonradan bayağı abarttılar da abarttılar. Yinede izlenebilecek listesinde yerini almalı.

 

matrix

8. Up 

Türkçe adı “Yukarı”. Animasyon film kategorisindedir. Aşk hikayesi gibi bir şey. Duygusal filmleri pek sevmem fakat Up oldukça güzel. Sevimli karakterler oluşturulmuş. Çok değişik bir konusu yok. 2 kişi arasında yaşanılan aşkı anlatıyor güzellikleriyle. Sonra bayan ölüyor, hep gitmek istedikleri bir yer var. Erkek yalnız kalınca oraya gidiyor. Arada güzel olaylar gerçekleşiyor. Sap sap izlerseniz sıkıcı gelebilir. Sevgiliniz varsa onunla izleyin. Bayanlar tek başına izlese de olur. Ayy ne kadar tatlı falan derler genelde. Bizzat gördüm. Biz erkekler olarak “bu ne lan?” deriz genelde. İzlenmeye değer.

 

up

9. Requiem For A Dream

İzlerken bazı yerlerde mideniz bulanabilir. Uyuşturucunun bir hayatı nasıl mahvettiğini anlatıyor. Uyuşturucuya bulaştığınız zaman neler yapabileceğiniz, sırf o zıkkımı alabilmek için nelerden vazgeçebileceğiniz anlatılıyor. Yine aşk hikayesi ile başlıyor her şey. Birbirini seven iki kişi bulaşıyorlar. Hani elimi kaptırdım kolumu kaptı deyimi var ya. Tam olarak onun anlamını içeren kurguya sahip. Dünyanın en iyi filmleri arasında gösteriliyor. Müziğini mutlaka duymuşsunuzdur. Çok meşhur müziği var. Youtube’dan “requiem for a dream song” yazarsanız dinleyebilirsiniz. Filmini de mutlaka izlemelisiniz diye düşünüyorum. Bazı sahneler iç burkutucu olsa da o zıkkımdan uzak durmamız gerektiğini vurguluyor.

 

requiem for a dream

10. 3 Idiots

Erkekseniz veya bayansanız fark etmiyor. Mutlaka izlemelisiniz. O kadar rahat bir film ki anlatamam. Aslına bakarsanız çok uzun. 3 saat civarında. Baktığınız zaman “çok uzun ya kim izleyecek, sıkılırım izlerken” diyebilirsiniz. Bende öyle diyordum. 3 saat film mi olur lan? Ama çok güzel de oluyormuş. Zaten bir dalıyorsunuz. Bitmiş oluyor, o denli akıcı ki 15-20 dk gibi geliyor. Komedi kategorisinde bulunuyor. Gerçek olaylardan oluşuyor. Arkadaşlık ne demek bilmeyenlere de arkadaşlığı öğretiyor. 3 tane mühendislik öğrencisinin üniversite yaşantısını anlatıyor. Önemli olan mühendis olmak değil, onu yaşamaktır diyorlar. Doğru da söylüyorlar. Çok komik sahneleri var. Tek başınıza da izleyebilirsiniz arkadaşlarınızla da. Altını çiziyorum. Mutlaka izleyin. İzlenmesi gereken filmler arasında ilk sıraları zorlar.

 

3 idiots

IMDb Top 10

 

Imdb dünyanın en büyük sinema sitesidir. İzleyenler girer yorum yapar. Puan verirler. Sinema severler de film izleyeceği zaman buraya girer. Puanına bakar. İzlenmeye değer bir puan verilmişse izlerler. O sitede bulunan en iyi listesini buraya yazıyorum.

 

Film Adı
IMDb Puanı
Verilen Oy Sayısı

Esaretin Bedeli
9.2
941,561

The GodFather
9.2
673,812

The Godfather II
9.0
434,407

Pulp Fiction(tavsiyemdir)
8.9
733,284

Il buono, il brutto, il cattivo
8.9
286,639

12 Angry Men
8.9
231,708

The Dark Knight
8.9
917,502

Schindler’s List 
8.9
483,917

Yüzüklerin Efendisi
8.8
672,971

Fight Club
8.8
717,447

 

İyi seyirler dilerim.

 

 

Site yazarlarımızdan Kübra arkadaşımızın yapmış olduğu tavsiyeler ise şöyle; Bu satırdan sonraki bölümler Kübra’ya aittir.

 

Gelmiş Geçmiş En İyi Filmler

 

Hepimiz boş zamanlarımızda film izleriz, veya film izlemek için boş zaman yaratırız. Hepimizi anlatan bir film vardır ve hepimiz bir filmin karakterlerinden biriyizdir. Aslında filmler, setler, karakterler ve senaryolar bizim yaşadığımız veya yaşayacağımız şeyleri anlatmaktadır.

Herkesin mutlaka favori bir filmi vardır. Kimi aşk acısı çekerken izleyip takılı kalır, kimiyse eğlenirken işte bu benim filmim demiştir. Şimdi gelmiş geçmiş en iyi filmlerden oluşan bir liste sizlerle, mutlaka izlemeniz gereken filmler karşınızda !

1 – The Ugly Truth / Kadın Aklı Erkek Aklı

2 – 3 idiots

3 – Ghajini

4 – Fight Club / Dövüş Kulübü

5 – V For Vendetta

6 – Shutter island / Zindan Adası

7 – The Prestige / Prestij

8 – Titanic / Titanik

9 – The Pianist / Piyanist

10 – Saw / Testere [ Serisi ]

11 – Cube / Küp [Serisi ]

12 – Ice Age / Buz devri [Serisi ]

13 – Amelia

14 –  Inception / Başlangıç

15 – The Lord of the Rings / Yüzüklerin Efendisi [Serisi]

16 – Harry Potter [Serisi]

17 – Matrix

18 – Gladyatör

19 – Rocky [Serisi]

20 – Kill Bill

21 – Die Hard / Zor Ölüm

22 – Apocalypse Now / Kıyamet

23 – American Pie / Amerikan Pastası [ Serisi ]

24 – The Godfather / Baba

25 – Alien / Yaratık

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir


Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

2015 genel seçimlerinde aynı iki partinin farklı oy almalarına rağmen, milletvekili sayılarının eşit olması herkesin aklına "milletvekili sayısı neye göre belirlenir" , "milletvekili sayısı nasıl hesaplanır" sorularını gündeme getirdi. Öncelikle "bir ilin milletvekili sayısı nasıl hesaplanır"...

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com


Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Kullandığımız tüm kıyafet ve aksesuarlarımızın kalitelerine önem veririz. Örneğin Haemmer saat sahip olduğu kalite tüm dünya ülkelerince bilinmektedir. Uzun yıllar sorunsuzca kullanılmakta olan bu şahane aksesuarlar sıra dışı tasarımlarda üretilmektedir. Herkes tarafından büyük beğeni gören...

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler


Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

 2014 yılında değişecek olan Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan ve herkes tarafından çatı aday olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu logosunu ve sloganını açıkladı. Bu açıklamanın ardından twitter üzerinde bir çok tweet yayınlandı. Ben bunlara Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler...

11 Yorum

 1. Kübra 30 March 2013
  Cevapla

  Mustilicim on numara bi liste yapmışsın ama en iyi filmler deyince şöyle aklıma gelenleri yazmadan edemeyeceğim, kusura bakmazsın umarım :p
  Senin söylediklerine ek olarak
  1 – The Ugly Truth / Kadın Aklı Erkek Aklı
  Mükemmel bir komedi, zaten Gerard’cığımın hangi filmi mükemmel değil ki? Kadın ve erkek ilişkileri açısından türünün en iyi filmlerinden biri diyebilirim. Eğlenmek kafanızı boşaltmak istiyorsanız tam sizlik bir seçim olacaktır.
  2 – Taare Zameen Par / Her Çocuk Özeldir
  Bir Aamir Khan filmi, harfleri ve sayıları algılayamayan bir çocuğun önce ne kadar yanlış anlaşıldığını göreceksiniz, zaman zaman gözlerinizi dolduracak bu miniğin yaşadıkları, daha sonra onu anlayan bir kişiyle karşı karşıya gelince aslında ne kadar farklı olduğunu göreceksiniz. Bu filmi izlerken duygusal sahnelere hazırlıklı olmanızı tavsiye ederim.
  3 – Ghajini
  Yine bir Aamir Khan filmi, mükemmel bir aşk hikayesi olarak başlayıp yer yer aksiyona dönüşen olayları anlatıyor, Hint yapımı olduğu için biraz zaman alabilir ama izlememek büyük kayıp olur. Boş zamanınız varsa hiç sıkılmadan izleyeceğinizden eminim.
  4 – V For Vendetta
  Bu filmle ilgili bir açıklama yapmaya bile gerek yok bence, izleyip görülmeli.
  5 – Shutter island / Zindan Adası
  Leonardo’cuğumun mükemmel oyunculuğunu konuşturduğu bir yapıt diyebiliriz, film hakkında ne yazsam konuyu size vermiş olacağımdan ne kadar mükemmel olduğu konusuna değinmek istiyorum sadece. İzlenmeli görülmeli.

  • Mustafa 30 March 2013
   Cevapla

   V For Vandetta’yı izledim sadece söylediklerinden. O da iyi bir film ama en iyilerinden değil :)

 2. Kübra 30 March 2013
  Cevapla

  Diğerlerine de bak derim vakit buldukça, sonra da listene eklersin izin veriyorum sorun yok :p

 3. Mehmet Şerif 05 April 2013
  Cevapla

  hepsi çok güzel filmler tşk

 4. r4 24 April 2013
  Cevapla

  Sherlock Holmes filmini öneririm ben

 5. ayşe 15 November 2015
  Cevapla

  2012 yapımı zincirsiz filmi, başrollerinden biri olarak Leonardo DiCaprio da oynamaktadır, bence izlenmesi gereken güzel filmlerden biri…

 6. ayşe 21 January 2016
  Cevapla

  sever misiniz bilmem ama türk yapımı, tamam mıyız? adlı filmide önerebilirim, film müziklerinden biri olan, aytekin ataş ın söylenmemiş adlı şarkısını da dinlemenizi öneririm

  • Mustafa 23 January 2016
   Cevapla

   Boş zamanımda izleyeceğim, bu aralar pek boş zamanım olmuyor ama ilk fırsatta tavsiyenize bakacağım.

 7. ayşe 04 March 2016
  Cevapla

  hint filmi sevenler için, türü dram, aile olan, 2001 yapımı, başrolde shahrukh khan’ında olduğu, kabhi khushi kabhie gham isimli filmi önerebilirim.

  • Mustafa 05 March 2016
   Cevapla

   Bu filmin üstüne ne denir ki? Hiç bir şey.

Bir Yorum Bırakın