Elektronik Sigara Zararları

İnternet aleminde büyük yankı uyandıran ve bunu çok büyük para piyasası haline dönüştüren elektronik sigara zararları konusundan bahsedeceğiz. İlk çıktığı günden bu yana sürekli araştırılan ve tartışılan konuların başında yer alıyor. Buradaki bilgiler tamamen araştırılarak toplanmıştır. Kendi kafamdan yazdığım şeyler değildir. Onun için konu hakkındaki yorumlarınızı gönderirken lütfen buradaki bilgilerin yalan veya yanlış olduğunu söyleme gereği duymayın. Zaten konu altında kendi düşüncemi de yazdım. Benim düşüncemi tabi ki eleştirebilirsiniz fakat yazılan bilgiler benim tarafımdan söylenmiş değildir. Hatta bazıları tıp profesörleri tarafından analiz edilmiş ve sonuçları basınla paylaşılmış olgulardır. Gelelim o zararlara.

 

Elektronik Sigara Zararları

 

Son yapılan araştırmaya göre Kayseri’de bulunan Erciyes Üniversitesinin Tıp Fakültesi Bilim Dalı analizlerine göre elektronik sigarada, normal sigarada bulunan ve kanserojen maddesi içeren yapılar bulunmuyor. Yine aynı tıp fakültesinin öğretim üyeleri(Prof. Dr. Emel Köseoğlu ve ekibi) tarafından yapılan açıklamalara göre bu türü kullananların %80’inin sigarayı bırakmak için kullandıklarını belirtmişlerdir. Geri kalan büyük bir çoğunluğun ise asıl amaçlarının “kullandıkları sigara miktarını azaltmak.” olduğunu söyledi. Elektronik sigara zararları konusunda en çok karşılaşılan durum ise boğazda meydana gelen rahatsızlıklar ve ağzın kuruması(kuruluk) olarak sıralandı. Sigara içenlerin sayısını yüzdelik değerde söyleyecek olursak, sağlık üzerinde bu gibi şikayet edenlerin sayısı %25’lik bir dilim olarak nitelendirildi. Yani elektronik sigara kullananların %25’i bu problemlerle karşılaşıyor.

 

Elektronik Sigarada Toksik Madde

 

Tıp Profesörü Emel hanım normal sigarada bulunan zehir çeşitlerini anlattı. 4100 civarında kimyasal madde birleştirilerek meydana gelirken, bunların yaklaşık 43 adetinde kanser yapıcı(kanserojen) madde içeriyor. Bu 4100 kimyasal maddenin 450 civarlarında toksik madde içermektedir. Elektronik sigarada ise toksik madde olmadığının altını çizdi.

 

Toksik Madde Nedir?

 

Canlıların mikroorganizmasına girerek solunum yoluna zarar veren kimyasal bir maddedir. Yani sağlığımız için istemediğimiz olgulardandır. E-sigara içeriğinde öyle bir madde bulunmuyor fakat;

 

E-sigara‘da bulunan kartuş sıvısı ısınınca ortaya toksik madde çıkmaktadır. Bu engellenememiştir. Ayrıca e-sigara zararları konusundan bahsederken şunu da vurgulamak gerekiyor. İçildiği zaman ortaya çıkan buharda çok küçük çaplara sahip metal parçacıklar saptanmıştır.

 

Elektronik Sigara Deneyleri

 

Bu konu hakkında henüz gerçekleştirilmiş kayda değer deney bulunmamaktadır. Neden şimdiye kadar yapmıyorlar bilmiyorum. Artık o kadar yaygın bir hale geldi ki, artık ciddi bir araştırma yapılması gerekiyor. Üstelik bunu hem basın hemde sosyal medya aracılığı ile duyurmaları gerekiyor. Benimde tanıdığım kullanan arkadaşlarım var. Zararları konusunda ne kimsenin kesin bilgisi yok. Hep “o bunu söyledi” , “bu şunu söyledi” gibi cümleler ile karşımıza geliyorlar. Benimde burada yazdığım tam olarak öyle. Proflardan birisi böyle demiş. Diğeri de “kesinlikle içmeyin” diyor. Bu bölümden aşağısı kendi yorumumdur. Buraya kadar yazmış olduğum bölüm bilim ile uğraşan ve tıp fakültesi mezun kişilerin uzmanlık alanlarıdır. Araya bir çizgi çekiyorum, benim düşüncem ile profesyonel kişilerin görüşlerini arıyorum.

 

e-sigara zararları

 

Not: Burada anlatılan olaylar tamamen bir “şaka” fakat elektronik sigara hakkında söylenen zararlı şeyler doğrudur.

 

Bir serüvendir gidiyor. Elektronik sigara diye bir şey çıkarttılar. İnsanları kandırıyorlar. Bu sigara şöyledir böyledir falan. Burada size zararlarını anlatacağım ki uzak durun. Sorular ile kavramları açıklayalım.

 

Elektronik Sigara Nedir?

 

Bildiğiniz gibi yıllardır sigaranın zararlarından bahsedildi. Nasıl yapıldığını hemen hemen herkes biliyor. İyi de bunun elektroniği nasıl oluyor? Şöyle açıklayayım. Bırakmak isteyen kişilere yapılmış bir oyun gibi düşünün. Yine sigara şekli şemali verilmiş, gerçeğinden bir farkı yok gibi duruyor. Renk olarak çok uymasa da, gerek filtresi gerek gövde bölümü andırıyor. İçerisine nikotin dediğimiz maddeyi içeren bir sıvı yerleştiriliyor. Siz bundan içtiğiniz(nefes aldığınız) zaman o nikotin vücudunuza giriyor ve kanınıza karışıyor. Gerçek sigara içmiş gibi oluyorsunuz. Duman yine çıkıyor, hatta nefes çekerken ucunda kırmızı ışık bile yanıyor. Bu da ateş gibi gösterilerek gerçeğinden bir farkı olmadığını kanıtlamak için yerleştirilmiş. Nargile gibi yani. Nikotin eklediğiniz zaman, sonsuza kadar içebilirsiniz. Ama…

Sağlık Bakanlığı Diyor Ki..

 

Türkiye’nin kayıtlarına baktığımız zaman böyle bir ürünün varlığı aslında kabul edilmemiş. Yani satışı yasak. Nedeni ise sağlık bozuyor. Sağlık Bakanlığı böyle bir ürünün satılması için hiç bir yere ruhsat vermemiş. Yanlış bir satış olduğunu düşünmüş, vatandaşlarıma bunu içirmek istemiyorum demiş. Tabi bunu duyan saygıdeğer ağabeylerimiz hemen harekete geçmiş. Bir şekilde işlemler yaparak, aslında satış izni varmış gibi başlamış satmaya. Üstelik öyle bir slogan seçmişler ki, sanırsın ki 4x4lük.. Sigarayı bırakmak isteyenler öncelikle elektronik olanını alıyor. Zamanla istek azalıyor, bir süre sonra da bırakıyorsunuz. Satmak, satış yapmak için söylenilen yalan böyle. Bir çok yalan daha mevcut ama fasa fiso şeyler.

 

FDA Yasaklamış Bile

 

FDA, Amerika’nın sağlık bakanlığı. 2009 yılında ilk olarak bu lanet şey çıkıyor. Sağlık problemleri de ardından geliyor. Hemen müdahale ediyorlar olaya. Ve problemli bir alet olduğunu anladıkları an, yasaklıyorlar. Piyasadan silmeye çalışıyorlar. Biraz yaygınlaşmış olduğu için tamamen silemiyorlar. Hala kullananlar mevcut el altından.  Gün geçtikçe azalırken nedense Türkiye’ye giriyor birden. Yaygınlaşıyor. Biraz takip etmek lazım, ABD bunu boşuna yasaklamamış değil mi? Sadece Amerika’da değil Brezilya, Tayland, Avustralya gibi bir çok ülkede içmesi de yasak içirilmesi de yasak. Elektrikli soba gibi bir şey.

 

Elektronik sigara zararları

 

Elektronik Sigara Zararları

 

Bu alet mekanik olarak çalışıyor. Yani bir mekanizması var. Bu mekanizma insanın vücudunda bir süre sonra kanser etkisi yaratıyor. Çok ciddi sağlık problemleri doğuruyor. Normal bir sigaradan daha etkili yani. Direkt olarak gerçeğini için daha iyi. Hiç içmesek daha güzel fakat illa içecekseniz bundan mutlaka uzak durmalısınız. Kanser de bir süre sonra insanı öldürebilecek seviyeye geliyor. Sanırım kanseri anlatmaya gerek yok.

 

Gerçek Sigara Mı Elektronik Sigara Mı?

 

Diyelim ki benim gibi yıllardır sigara içiyorsunuz. Seviyorsunuz da. Maliyeti düşüreyim falan diye düşünmüşsünüzdür. Fiyatlara giderek artıyor ama maliyeti düşüreceğim diye de kendinize bunu yapmayın. Keşke hiç içmesek, hiç bulaşmamış olsak diyeceğim çok klişe olacak. Artık bulaşmışız. Kurtulamıyoruz diyorsanız gerçeğini içmeye devam edin. İkisi de zarar şeyler olabilir fakat şu soruyu da akılda bulundurmak lazım. Sigara yasaklanmıyor ama elektroniği yasaklanıyor. Bunun bir nedeni olmalı değil mi?

 

Geçen günlerde yanımda bir arkadaş içiyordu. Bunun ne olduğunu sordum. Elektronik olduğunu söyledi. Çok saçma geldi bana. Nikotin var mı? diye sorduğumda ise var dedi. Oğlum dedim varsa neden normalini içmiyorsun. Aynı zehir işte :D Etkisi olup olmadığını sorduğumda ise ilginç bir yanıt geldi. Bir şey hissetmiyorum dedi. Zamanla bırakmak istediğini ve bundan dolayı bu yöntemi uyguladığını söyledi. Duman falan çıkıyor ama hikaye. Amaç duman ise pudralı sigaralar var. Hem nikotinsiz. Onu dene dediğimde tamamen bir merak olduğunu hissettim. Yani aslında o çocuk istediği için değil, başkasında gördüğü için ve özendiği için yapmış olduğunu gördüm. Komik ve sağlıksız geldi. Gerçeğinin sağlıklı olduğunu savunmuyorum, ikisi de son derece zararlı fakat zarar üstüne zarar da pek saçma.

 

Not: Bu yazıyı yazarken sigara içiyordum. Belki de nikotinin etkisi ile bunları yazdım.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir


Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

2015 genel seçimlerinde aynı iki partinin farklı oy almalarına rağmen, milletvekili sayılarının eşit olması herkesin aklına "milletvekili sayısı neye göre belirlenir" , "milletvekili sayısı nasıl hesaplanır" sorularını gündeme getirdi. Öncelikle "bir ilin milletvekili sayısı nasıl hesaplanır"...

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com


Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Kullandığımız tüm kıyafet ve aksesuarlarımızın kalitelerine önem veririz. Örneğin Haemmer saat sahip olduğu kalite tüm dünya ülkelerince bilinmektedir. Uzun yıllar sorunsuzca kullanılmakta olan bu şahane aksesuarlar sıra dışı tasarımlarda üretilmektedir. Herkes tarafından büyük beğeni gören...

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler


Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

 2014 yılında değişecek olan Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan ve herkes tarafından çatı aday olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu logosunu ve sloganını açıkladı. Bu açıklamanın ardından twitter üzerinde bir çok tweet yayınlandı. Ben bunlara Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler...

42 Yorum

 1. Ayhan ARSLAN 19 March 2013
  Cevapla

  alıntı: “Oğlum dedim varsa neden normalini içmiyorsun. Aynı zehir işte :D”
  -Hakikatten komik bir cümle. Bende güldüm. Aynı zehir diye bahsetiği şey: NİKOTİN :)))). Nikotin sadece bağımlılık yapan bir madde. Önemli olan nikotin ihtiyacını giderirken kullandığın yöntemdir. Bu ihtiyacı istersen e-sigara gibi masum bir şeyle veya, bünyesinde binlerce zehir barındıran normal sigarayla vucuduna alırsın. Bu tamamen senin insiyatifinde. Evet bahsedilen ülkelerde yasaklandığı doğru. Ancak nedeni konusunda biraz saptırmalar var. Yasaklanma sebebi bağımlılık yaptığından dolayıdır ki Türkiye de sağlık bakanlığı da onaylamamasının sebebi de budur. Ancak sağlık bakanlığının onaylamasının gerçek sebebi %90 vergi ile satılan sigaralardan elde edilen gelirin bırakacağı boşluğu doldurmak la ilgili sıkıntılar ve sigara firmalarıdır. Saydı ve dua ile….

  • Mustafa 19 March 2013
   Cevapla

   O işin şaka tarafı tabi :) Sadece bağımlılık yaptığı için yasaklanmaz ki bir şey. FDA kansere neden olduğunu da kanıtlamış ki yasaklamışlar.

  • kılıç 23 March 2013
   Cevapla

   tamami ile sigara baronlarının uydurduğu bir yalan sinsilesi 1 haftadır kullanıyorum hiçbirşeyi olmasa bile en azından sigaranın o iğrenç kokusundan kurtuldum oda bi faydadır

   • mustafa sivari 17 April 2013
    Cevapla

    bende 10 aydır ego t sigara kullanıyorum
    1 ay içerisinde astımdan kurtuldum ve 0 nikotin alıyorum artık sigarayı tamamen kurtuldum bunuda artı arasıra ihtiyac hissetmeden içiyorum içmesemde olur

  • Hakan BAYDAR 28 March 2013
   Cevapla

   mükemmel bir çözümleme tebrikler gercekten…
   ,

 2. Ahmet 23 March 2013
  Cevapla

  Arkadaşlar bu elektronik sigara zararlı mı zararsız mı bilmiyorum. ikisi de aynıymış ikisi de aynıysa elektroniği içelim o zaman neden daha fazla para verelim falan diye şaka yapmış da araştırıp içmek en doğrusu ama şunu da kimse inkar edemez normal sigara kadar zararlı bir şey yok.

 3. hasan can 23 March 2013
  Cevapla

  Arkadaslarrrrrrrr bu kardesin anlattıkları tamemen safsata ben ingilterede ikamet ediyorum ve burda yasal.Bu kötüleme nedenleri sadece sigara kartellerinin gücü.Adamlar öyle para kazanıyorki
  akar paranın baska tarafa gitmesine müsade etmezler.İngilterede sadece elektronik sigaranın
  nikotin tüpünün eczanelerde satılmasına çalışılıyor bunun sebebi de ondanda sigara kadar vergi kzancı sağlayabilmek.Ben üç ayda biraktım bunu kullanarak bol keseden atıp sigara kartellerine hizmet etmeyin.Allah size akıl vermiş.Sadece türkiyenin sigaradan aldığı vergi 20 milyar usd yıllıuk cahil olnayın……..Byyyyyy

  • Mustafa 24 March 2013
   Cevapla

   Merhaba Hasan Can,

   İngiltere’de ikamet ettiğinizi söylemişsiniz fakat IP adresiniz nedense İstanbul olarak gösteriyor. İnsanları neden yanlış bilinçlendiriyorsunuz? Bildiğiniz kanser etkisi var işte. Bu tıbben kanıtlanmış bir durum. Konunun başında olayın şaka olduğunu ve zararlarının gerçek olduğunu vurguladım. Amerika’da yasaklanmış ve bu bir kaç televizyon kanalına haber dahi oldu. Sitelerde bas bas bağırdılar içmeyin kanser etkisi yapıyor diye. Ben burada sigaranın iyi olduğunu savunmuyorum, keşke hiç kimse içmese ve sigara icat edilmemiş olsa. Ben diyorum ki; “illa ki sigara ve elektronik sigara arasında bir seçim yapacak olursanız, sigarayı seçmeniz daha mantıklıdır.” Sonuçta ikisi de zararlı. Biri kanser yapıyor(ki kanserin ne yaptığını biliyorsunuz) diğeri de onun bir iki alt seviyesi. Sadece gelirin azalmaması konusunda böyle bir olayın söylentileri de var. Benim görüşüm gerçekten kanser etkisi yaptığıdır. Tabi sizin görüşünüz farklı olabilir. Ama kanser etkisi yok demek de doğru olmaz.

 4. bülent 29 March 2013
  Cevapla

  arkadasım bunları yazarken ne kadar masumsun bilemem ama oraya yazmıssın e sigara yasaklanıyo neden sigara yasaklanmıyo cünkü sigaradan daha zararlı demissin ….yorumlardada bazı arkadslar yazmıslar tamamen sigara baronlarının oyunu yada devletin sigaradan aldıgı cok yüksek verginin doldurulamayacak olusundan alayının allah belasını versin ben bir haftadır iciyorum normalde 9 milyon olan bi marka sigara icerdim 70 milyon karım arkadaslar cebimde para birikmeye basladı bas agrısı falan kalmadı sabah kalktıgımda ben tavsiye ediyorum e sigarayı zaten nargile gibi öyle cok icemiyosunuz bunu ama sigarayı aratmıyo..saygılar

 5. Rosa 01 April 2013
  Cevapla

  hic icmemek en guzeli tabi

 6. çağlar 13 April 2013
  Cevapla

  bu yazıyı yazan arkadaş elektronik sigarayı kötülemiş ve onunyerine sigara içilmesi daha iyi diye yazmış,her ikisindede kanser yapma oranı yüzde 100 ve hiçbir ürün gerçek sigara kadar zehirli değildir,vücutta oluşan tüm organlardaki kanserin baş sebebi sigaradır,sigaranın ne kadar ölümcül olduğunu açıklamak için şu linkten bakabilirsiniz diyadinnet.com/SaglikBilgisi-568&Saglik=sigaran%C4%B1n-v%C3%BCcudumuza-zararlar%C4%B1-nelerdir
  elektronik sigaraya gelince Elektronik sigara üzerinde yapılan incelemeye göre dumanında dietilen glikol’e rastlandı. Dietilen glikol sıklıkla antifrizde kullanılan ve insanlar için zehirli bir madde.

  Virginia Üniversitesi’nde gerçekleşen diğer bir araştırmada ise elektronik sigaranın içerisinde bulunan nikotinin aslında, içenlerin vücuduna ulaşmadan duman ile birlikte kaybolduğu ortaya çıktı. Bilim adamları 16 mg’lık bir elektronik sigara kartuşundan 10 nefes çekilmesi sonucunda vücuda neredeyse hiç nikotin geçmediğini, onun yerine dietilen glikol veya kanserojen nitrozamin maddesinin bünyeye alındığını söylediler.
  Sonuç olarak ikiside ölümcüldür,insanları yanlış bilgilendirmeyin,bu ülkemizde elektronik sigara yasaklanıyor ve gerçek sigara serbest bırakılıyor,devletin cebi gerçek sigaraların vergisiyle doluyor,bir yasak gelmeliyse ya hepsi yasaklanmalı yada hepsi serbest bırakılmalı,sonra derler bu ne perhiz bu ne lahana turşusu!!!

 7. nermin 15 April 2013
  Cevapla

  arkadaşlar yukarıda hepinizin yorumlarını okudum ben 33 yıllık maalesef sigara bağımlısıydım yaşım 48 ve koah hastasıyım artık nefes alamıyacak duruma gelmiştim ve yakında kansere dönecekti bugüm 11 gün ve ben e_sigarayla bıraktım sabahları şu son 5 gündür daha rahat nefes alıyorum merdiven daha az tıkanarak çıkıyorum demekki sigara kadar zararlı değil muhakkakki vardır bir zararı yediğimiz ekmekte bile kansorojen madde var denmiyormu eee bundanda hayli hayli vardır ama bırakmak isteyen için mükemmel bir buluş ben ilk gün 1445 kere çekmişim ama dün 98 kere bu sonuca 11 günde geldim ve 1 ay içinde bunuda bırakıcam işallah
  emin olun ben bıraktıysam sigarayı herkes bırakır sabah daha yataktan çıkmadan sigaram nerde diye düşünürdüm çay demlenene kadar ben 3 tane içmiş olurdum çok şükür kurtuldum allah tüm içenlere nasip etsin…

 8. Enes 18 April 2013
  Cevapla

  Arkadaşlar yabancı birkaç makale okudum. vardığım sonuç şu elbette zararlı yani hiç zararsız demiyorlar. Ama sigarada var 500 zararlı madde, ki en tehlikelileri katran ve zift. Esigarada var 2 tane zararlı madde bunlarında kanser yapma ihtimalleri öyle çok yüksek değil. likitlerde kalite ve güvenebileceğin bir marka tercih edersek daha iyi olur bence. Sigarayı bıraktıracaksa 1 ay 2 ay zararlıda olsa kullanırım arkadaş, yoksa sigara zaten bizi yavaş yavaş öldürüyor.

 9. ali 18 April 2013
  Cevapla

  arkadaşlar..herkes birşeyler yazıyor.ben tıp adamı değilim ancak gerçek sigaranında e sigaranında zararlı olduğu bir gerçek bence fakat e sigara benim birkaç ayda normal sigaradan uzaklaştıracaksa onun zararına razıyım.fakat e sigarada bağımlılık yapıyorsa onada karşıyım.saygılarımla

 10. Aykut 23 April 2013
  Cevapla

  ya arkadaşım sigara kanser yapmıyomu sigara kanserden mi koruyo sigarada kanser yapıyo,e sigarayı yasaklamıyolarda bunu mu yasaklıyolar böyle saçmalık olurmu allah aşkına bi düşün ya,

  * Öncelikle sigaranın en büyük zararını %10-15 kilo eksikliği ve zeka geriliği ile anne karnındaki bebek görür.

  * Tütün içinde bulunan Karbonmonoksit, Nikotin, Katran gibi zararlı maddeler akciğer kanseri başta olmak üzere, solunum sistemi hastalıklarından olan bronşit ve amfizeme gibi hastalıklara neden olur. İçilen her sigara sizi kansere bir adım daha yaklaştırır. Sigara içenlerde akciğerlerin doğal savunma sistemi bozulur ve buda enfeksiyon kapma riskini artırır.

  * Sigarada bulunan Karbonmonoksitin kandaki oksijeni yok etmesiyle damarlarda kolestrol depolanır ve bunun neticesinde kalp krizi riski artar.

  * Yemek borusu ve midede ülser, kanama ve kanser oluşumu artar. Pankreas kanseri riski fazlalaşır. Sigara içen erkeklerin içmeyenlere oranla daha fazla mesane kanserine yakalandıkları görülmektedir.

  * Sigara içenlerin ellerinde ve parmaklarında sararmalar ve tırnaklarında kırılmalar görülmektedir.

  * Sigara kol ve bacak damarlarında çeşitli hastalıklara neden olur. Özellikle, damarlardaki tıkanıklık nedeniyle ancak organların kesilmesiyle tedavi edilebilen(Burger) hastalığı oluşur.

  * Ağız kokusu, diş ve diş eti hastalıkları, diş kaybı ve tat alma duyusunda bozulmalar görülür.

  * Beyin hücrelerinin ölümüne ve hafıza zayıflığına(Alzheimer) sebep olur.

  * Koku alma duygusu azalır.

  * Sigara içen bayanlarda rahim ve yumurtalık kısırlığı,erken menopoz ve rahim kanseri gibi tehlikeler görülür.

  * Gözlerde katarakt yada körlük meydana gelebilir.

  * Vücutta yorgunluk,ruhsal gerilim,aşırı stres ve uykusuzluk görülür.

  * Cinsel organlarda iktidarsızlık, ereksiyonda azalma ve döllenme yetersizliği meydana gelir.

  * Vücuttaki insülin salgılama yeteneğini azaltarak şeker hastalığına sebep olur.

  * Sigara, deri yapısının bozulmasına ve kırışıklıklara yol açar. Bunun yanında sigara içenlerin yaraları çok daha zor iyileşir. Bazen ameliyat sonrası yaraların iyileşmediği görülür.

  * Sigara bağımlılarında kronik baş ağrılarına rastlanır

  E-Sigaranın Zararları:

  Kanser Etkisi Yapıyo,bu yüzden yasaklandı .s.s.s.s

  • burak han 21 May 2013
   Cevapla

   imzamı atarım.

 11. Kağan Ürgev 26 April 2013
  Cevapla

  bende günde 2 pakete yakın sigara içiyordum 15 gün önce e-sigara aldım ama etraftaki gerçek sigara içenler yüzünden normal sigaraya da devam ediyorum ama eskisine oranla çok daha az. günde 3 kere 5 kere. ama onlar olmasa gerçekten ihtiyacı kesiyor. aslında biraz da irade meselesi. yani ürün tatmin edici. ayrıca almadan önce de yaklaşık 2 ay araştırdım hala da arastırıyorum farkettiğiniz gibi adam gibi bir zararından bahseden yok. hep aynı şey kanser yapıyor vs.. sigara yapmıyor çünkü. ona bakarsan kola da zararlı neyse satan adamlarda al bunu iç oh sağlıklı demiyor. sağlık için alınan bir gıda değil ki bu amaç kötünün iyisi. kesinlikle gerçek sigaradan binlerce kat iyi.

 12. Bulent 29 April 2013
  Cevapla

  Arkadasim nasilda sallamissin:)) abd ve ingilterede yasal olarak satiliyor..
  Ben manchesterda 7 senedir yasiyorum..Dukkanlarda eczanelerde satiliyor ve satisi yasak degil arti kanser yapiyo demen cok komik? Boylebir belge yada delil yok.. Bir cok universite arastirdi ve kanser etkisi yapan bir maddeye rastlanmadi! Varsa elinde delil koy buraya da herkez aydinlansin…youtube da amerkali ve ingiliz doktorlari. E sigara ile ilgili videolarini seyredin! Adamlar tavsiye ediyo bizim saglik bakanligimiz yasakliyo!! Geri kalmis ulkelerde satisi yasak cunku daha cok sigara iciliyo buda daha cok vergi demektir.. Madem boyle bir konu actin hic olmazsa delillerle konus.sigarada 4000 cesit zehir var ama saglik bakanligi yasaklamiyo..e sigarada varsa ki yok!!! Soylesinler bakalim neymis bu KANSER yapici zehirler:))

  • Mustafa 29 April 2013
   Cevapla

   Hayırlısı hocam ya :)

   • MEHMET 02 May 2013
    Cevapla

    o kadar iştahla yazı yazdın bütün bu yorumların üstüne söyleyebileceğin tek şey hayırlısı hocamya mı ortaya e sigara zararlıdır diye sallama yapacan ve sonra hayırlısı deyip kenara çekilecen adama hadi ordan derler. hadi ordan…

    • Mustafa 02 May 2013
     Cevapla

     Yani o kadar yazmayayım yazmayayım diyorum ama ses çıkartmayınca da senin gibi adamlar bilmişlik yapıyor. Güzel kardeşim doktorlar tarafından açıklamalar yapılıyor. Yok sigarayı bıraktırmaya çalışıyorlarmış da yok bilmem neymiş de. Sen onları koyunlara anlat, onlar yerler. Sen hiç tıp doktorları tarafından yapılan açıklamaları okudun mu veya dinledin mi? Hayır. Ben aynen söyleyeyim sana.

     “Elektronik sigara tamamen ticari amaçlı yapılmış icatlardan bir tanesidir. Sigarayı bıraktırma aracı değildir. İçerisinde bulunan nikotin nasıl yapılıyor bilgi yoktur. Bundan dolayı uzak durmanızı tavsiye ederim.”

     Boş boş konuşma. Yani anlayış da problem mi var anlamıyorum ki. Ben diyorum ki; “İkisi de zararlıdır ama e-sigara nedir ne değildir kimse bilgi vermiyor. En azından bildiğim zehiri içerim.” ama senin gibi e-sigara dostu kişiler nedense hep dır dır ediyor. Kimyasal bir şey yok diyorsunuz o halde nikotin nasıl üretiliyor? Bir arkadaşımız da belge istemiş. Yahu ben sana burada neden belge göstereyim. Söyleyeceklerimi söyledim, inanırsın veya inanmazsın o senin bileceğin iş. Sende diyorsun ki “E sigara zararlıdır diye sallama yapacaksın.” yani sen kısaca diyorsun ki e-sigara zararlı değildir. Bende buna gülerim ne diyeyim.

     Al “hayırlısı olsun” demedim hoş oldu mu? Olmadı bence. Doktor musunuz nesiniz anlamıyorum ki, biraz araştır öyle gel. Gerçi sen şimdi doktora da yalan söylüyor dersin.

     • olmasole 23 May 2013

      Mustafa kulaktan dolma laflarla, video izlemekle bikaç doktor röportajı izlemekle burda bilmişlik yapıp, dünyanın en büyük laboratuvarlarında bile herhangi bir yan etkisi bulunamamış (Vg (bitkisel likitler için konuşuyorum) )bir ürüne bu şekilde zararlıdır şudur budur demen çok yanlış. Bitkisel likit ve kaliteli bir e-sigara herkesi sigaradan uzaklaştırır. Ben ki insan gibi içmiyordum sigarayı, kendime inanamıyorum şuan. Yanımdan geçen birinin o sigara kokan ağzı bana işkence gibi gelmeye başladı. Biz sigara içerek millete ne eziyet ediyormuşuz be kardeşim. Sende artık bu yorumları okuda kullanıyorsan bırak al bi elektronik sigara. O Salak doktorlarada inanma:) Bizim ülkemizdeki doktorlar çinden zayıflama ilacı getirtip Kanal7de samanyolunda zayıflatıyor diye program yapan adamlar fazla dikkate almamak gerek :)

     • Mustafa 23 May 2013

      :) bitkisel likiti olmayan her şey yararlı mıdır, bu nasıl bir mantıktır :D onlar salak oldukları için doktor olmuşlar, sende sanırım elektronik sigara satan birisin, lafım yok :)

 13. MEHMET 02 May 2013
  Cevapla

  ABD bunu boşuna yasaklamamış değil mi? Sadece Amerika’da değil Brezilya, Tayland, Avustralya gibi bir çok ülkede içmesi de yasak içirilmesi de yasak. abd-ingiltere ve almanya dahil ab ülkelerinin çoğunda serbest yasak ülkelere bak Brezilya, Tayland, Avustralya vay anam vay….

 14. caesar 03 May 2013
  Cevapla

  ıcınde 4000 maddenın oldugu sigaralar yasal ve serbesken e sigara saglık bakanlıgı tarafından saglıga zararlı oldugu ıcın yasaklanıyor bunu anlamak mumukun degıl o zaman sayın bakanlıgımız ınsanları oldurdugu mılyonkere tescıllenmıs sigarayıda halkımızın saglını korumak amacıyla yasaklasın ve gorevını yapsın ama bunun olmayacagını hepımız bılıyoruz ana amacını ve gorevını yerıne getırmeyen bakanlıgın e sigara ıle ılgılı olarak almıs oldugu kararada guvenım olmaz benım
  e sigaranın faydalı olup olmadıgı yukarıda yapıldıgı gıbı bır tartısma konusudur ama uzmanları tarafından ben sadece yasak kararının samımıyetten uzak ve sigara kartellerı ve vergı gelırının korunması amacı guttugunu dusunuyorum…
  saygılarımla

  • Mustafa 03 May 2013
   Cevapla

   Sizin düşünceniz de doğru olabilir tabi ki. Diğer arkadaşlar gibi seviyesiz yorumlar atmadığınız için teşekkür ederim.

 15. mimar 07 May 2013
  Cevapla

  Şu anda 171 sigara bırakma hattını arıyorum ve tam 15 dk’dır bağlanacak… ben sigara gibi bir İLLETİ bırakmaya karar verdim ama bunlar ısrarla caydırmaya niyetli ! Sayfadaki tüm yorumları okudum, e sigarayı, sigarayı bırakmada yardımcı olmasını ve aslında el alışkanlığını gidermesini istediğim için almak istemiştim… Şuan çok kararsız kaldım

  • Ramazan 15 May 2013
   Cevapla

   Mimar arkadaşa çok güldüm yanlız ”sigara bırakma hattını arıyorum ve tam 15 dk’dır bağlanacak… ben sigara gibi bir İLLETİ bırakmaya karar verdim ama bunlar ısrarla caydırmaya niyetli” :D Hoca süpersin ya !!!
   Bende pek inandırıcı bulmuyorum doktorlar bana da bırak diyorlar öğle aralarında bakıyorum Aa doktorun elinde de var :D Benim tek düşüncem bu dünya üzerrinde tek geçerli olan şey para dinden imandan sonra mutlakaki devlet tarafından istenmeyecek şirketler tarafından istenmeyecek bi durum bu herkes bunu kullanmadan önce araştırıodur sanırım bir tanıdığım satıomuş aldım 2 gündür elimde farkettiğim şey şu hakikaten arattırmıyor.

 16. emre 21 May 2013
  Cevapla

  Arkadaşlar hangisi daha zararlıdır bilemem ama şunu söyleyeyim ben günde 1 paket sigara içen birisiyim, elektronik sigarayıda yaklaşık 1 haftadır kullanıyorum, 1 haftadır hiç sigara içmedim tek dal bile, elektronik sigaranın içerisine konulan likit miktarı 1.6 ml, aldığımda bana dedilerki günde bir paket içen birisi bir günde 1.6ml bitirir, ilk aldığım 2 günde gerçektende 1.6 ml likit tükettim ama şu an bu likitin sadece yarısını tüketebiliyorum çünkü sigara gibi çok fazla istetmiyor, ilerleyen zamanda umarım dahada azaltıp bırakacağım, hangisi daha zararlıdır bilemem ama ben normal sigara içerken defalarca azaltmayı denedim ama olmadı, elektronik sigarada bu kendi kendine oluyor, sadece banamı özel böyle azaldı yoksa herkeste azaldımı onuda bilemem

 17. Alper 21 May 2013
  Cevapla

  Arkadaşlar günde 1 buçuk paket sigara içiyordum. Çevremde bir kaç arkadaş başladı, dalga geçiyordum onlarla, sonra dayanamadım bende aldım. Daha önce almadığım için çok pişmanım, 5 gündür sigara içmiyorum. Cİğerlerimin açıldığını farkettim. Herkese tavsiye ediyorum. İnanmayın zararlı dediklerine. Sigaradan daha zararlı olacak hali yok ya…

 18. kudbettin 22 May 2013
  Cevapla

  arkadaşlar üç gündür elektronik sigara içiyorumgünde iki paket içerken üç gündür bir paket normal sigarayı bitiremedim elektronik sigara zararlıysa kanser yapıyorsa içtiyimiz normal sigara bize enerjimi veriyorhayır deyil ben kendimi haha rahat hisediyorum akıllı olun çoluğunuzun rızkını sigaraya vermeyindevletin çıkarı olmadığı için yasaklanmış o zaman normal sigarayıda yasaklasın görelim

 19. kunteper 02 July 2013
  Cevapla

  Mustafa sen kesin sigara şirketlerinden para alıyosun . ABD de FDA yasakladı diyosun FDA nın yasakladığı çoğu şey avrupa da serbest . FDA kendi ilacı varken PASTEUR un ilacını kullandırmaz FDA devletin vergisini ve çoğu ABD kontrolünde olan sigarayı ortadan kaldırtmaz FDA çıkarı olmayan hiçbir şeyi naylamaz lkoçum.. Bak erciyes üniversitesi elektronik sigara hakknda araştırma başlatmış şimdiden sigaradaki 4000 tane toxic maddeyi içermiyo diyo . sadece sıvısının içinde atomik metal parçaları varmış bu da likitin konduğu hazne ahşap olursa ortaan kalkar diyolar .. demekki neymişişşş işkembeden sallamıycakmışızz Mustafaaaaaaaaaaaaaa!!

  • Mustafa 02 July 2013
   Cevapla

   Sana afiyet olsun o zaman koçum. Ne diyeyim :)

 20. Mert 15 August 2013
  Cevapla

  Yazmadan duramadım!
  Çoğu insanın, Mustafa bey’e yaptığı yorumlar içerisindeki saygısızlıkları okudum. Kur’an Hakkı için ne kendisini tanırım, ne elektronik sigara satarım, ne de onunla bununla ortak yada menfaat içeren sigara antlaşmalarım vardır!
  Allah aşkına, insanlık bu kadar mı yozlaştı? Adam ister yapın ister yapmayın, benim yorumum budur demiş! Hay hay, kötü niyetli de olabilir. Sigara kartelinde kral da olabilir! Kimin ne üzerinde yaptırım hakkı var ki, Mustafa Bey’in yazarak dile getirdiği görüşünün, bu edepsiz denecek kadar haddi aşmış yorumları yazan insanlar üzerinde, etkisi olabilir? İnsanlar…
  Yurt dışında yaşayanların, insanlarına selam sabah vermek, yüzlerine bakarken konuşmak konusundaki hassasiyetlerine gıpta eden insanlarım! Saygısızlık yapmadan konuşalım, tartışalım, sorunlar çözelim, başaralım! Gıpta edilenler arasında olarak, örnek olalım!
  Tüm gönlümle, saygı değer insanlarımın yüzlerinin hep gülmesi dileğim ile…

  • Mustafa 15 August 2013
   Cevapla

   Herkesin düşüncesine saygı duymak lazım, söyledikleriniz için de teşekkür ederim.

 21. Serdar 16 August 2013
  Cevapla

  Arkadaşlar Mustafa Bey kendi düşüncelerini yazmış ve bunuda gayet açık belirtmiş. Zararları konusu gerçek demiş ama bunu sadece Amerika ve diğer saydığı yerlerde yasaklanmış olmasını gözönüne alarak yazmış. Yukarda belirttiği gibi “Bu konu hakkında henüz gerçekleştirilmiş kayda değer deney bulunmamaktadır. Neden şimdiye kadar yapmıyorlar bilmiyorum. Artık o kadar yaygın bir hale geldi ki, artık ciddi bir araştırma yapılması gerekiyor. “… diyerek bunu vurgulamış oluyor. Biliyorsunuz ki domuz gribinde de Dünya Sağlık Örgütü nün “aşı olmazsanız ölürsünüz” sloganını hepimiz duyduk. Yani birileri yasaklıyor biz ona buna bakarak fikir üretiyoruz.
  Neyse asıl söylemek istediğim şu : Ben kendime bakıyorum ve ona göre yorumda bulunmak istiyorum. Belki 1-2 kişiye faydası olur.(Yalnız şunu belirteyimki zararlı veya yararlı demiyorum. Kimsenin vebalini alamam.) Ben bu mereti 3 aydır kullanıyorum sigara içmediğimden dolayı ilk başta aft larla uğraştım ama 1 hafta sonra bunlardan kurtuldum. Çaya 2 büyük tatlı kaşığı şeker atardım şimdi ne kadar fazla olduğunu daha açık anladım.(yani ağız tadım değişti) Ağzım, üstüm-başım kültablası gibi kokmuyor, bizim hanımdan duyduğuma göre akşam horlamalarım %90 oranında azalmış (eskiden hık hık hık horrrrr yaparken şimdi arasıra hıklıyormuşum o kadar. yani artık bizim 1 yaşına bugün giren bebeği 1 aydır uyandırmıyormuşum), eskiden 2-3 kat çıkınca nefes nefese kalırdım şimdi kayınçonun 6 katlı evine çıkıp inince anca yoruluyorum (asansörü yok nalet olsun :)) İnanın 5-6 saat uyku yetiyor artık. Eskiden 8 saat uyusam bile zor uyanıp işe gidiyordum.

  Bana olan faydaları bu şekilde. Umarım Musta Beyin yazdığı gibi bundan sonraki aylarda da kanser olup gitmem :)

  Saygılar.

 22. Serdar 16 August 2013
  Cevapla

  Bu arada sigara satışı ile hiç bir ilgim yok, Mustafa beyide hiç tanımam googlede zararları nedir diye bilimsel bir yazı bulurum ümidi ile dolaşıyordum bu sayfaya rastladım ve yorumları okuyunca biraz had aşımı olmuş gibime geldi ondan yazdım.

  • Mustafa 16 August 2013
   Cevapla

   Yorumunuz için teşekkür ederim Serdar. Eleştirilere açık birisiyim, ondan dolayı yorumları onayladım. Herkesin görüşlerine saygı duymak lazım diyorum tekrar. Yoksa yorum atan kişilerin densiz oldukları çok belli zaten.

 23. Meltem Aylin 01 October 2013
  Cevapla

  Açıkçası bende başta tereddüt etmiştim ama gerçekten bırakıyorsunuz ve yurtdışındaki araştırmalara göre sigaraya oranla çok ama çok daha az tabiki makbulu hiç birini içmemek..Bunu ancak yıllarca sigara içen ve bırakmak için uğraş verenler elektronik sigaranın kıymetini bilir. Siz hiç sabahları boğulurcasına öksürükle uyandınız mı veya leş gibi koktunuz, parmaklarınız sarardı mı , 71 yaşındaki babam ki teknoloji düşmanı en niyahetinde kabul etti ve elektronik sigara kullanmaya başladı…Ben ve annemde keza aynı ve artık öksürmeden iğrenç sesler çıkarmadan insan gibi uyanıyorum…Hatta bu cihazları o kadar beğendim ki incelemelerim arasına kattım.
  SAdece dikkat edilmesi gerekilen konu ülkemizde yasal olmadığı için bunu fırsat bilenler..O nedenle sadece güveneceğiniz likitleri ve elektronik sigaraları kullanmakta fayda var. Benim favori firmam iki tane devamlı onlardan alıyorum ve daha bir gün bile sorun yaşamadım…Tabii isimlerini vermiyorum reklam dersiniz diye…
  Elektronik sigara ile bütçeme sağladığım kazancıda hesaba katmak gerekli ….Hem sağlığıma hem de keseme faydası olan bir şeyi yok etmeyi anlamlandıramıyorum…ama şunu hepimiz gibi biliyorum ki Büyük Sigara Kartelleri esigaraya geçtiğinde yasallığın tillahını yaşayacağımızdır ki kendi markaları adı altında üretime başlamışlar bile..elektronik sigarayı bir kere alırsınız ama sigarayı her gün hatta günde bir kaç kez tabi vergilendirmesi zor zanaat…

 24. Ismail 22 February 2014
  Cevapla

  Yeni bir araştırma, nikotinin Alzheimer tedavisinde yardımcı olabileceğini ortaya çıkardı. Nikotin temelli tedavinin hastalığın başlangıcını erteleyebileceğine inanan uzmanlar, ancak bu durumun tiryakileri cesaretlendirmemesi gerektiği uyarısı yapıyor.

  İngiliz bilimadamları nikotinin bazı faydalarının da olabileceğini ortaya koydu. 10 yıldır süre giden çalışmalarda, nikotinin tiryakilerde konsatrasyon artışına yol açan özelliğinin, bunamaya bağlı unutkanlığa çare olabileceğini gösterdi.

  Zira hayvanlar üzerinde yapılan deneyler nikotin temelli tedavilerin beynin konsantrasyonu sağlayan ve tepkileri hızlandıran bölümlerini harekete geçirdiğini kanıtladı.

  Bilimadamları eğer aynı yöntem insanlar üzerinde de başarılı olursa, Alzheimer başlangıcının ertelenebileceğini düşünüyor.

  Tedavide kullanılacak nikotin içeren ilaçlar şimdilik klinik test aşamasında olmasına rağmen daha önce yapılan araştırmalar, nikotinin Parkinson semptomlarını da hafifleteceğini göstermişti.

  Önceki araştırmalar, nikotinin Parkinson semptomlarını da hafifletebildiğini göstermişti. Ancak uzmanlar nikotinin yararlarından bahsederken, sigara tiryakiliğine davet çıkarmak istemediklerini özellikle vurguluyorlar. Zira içinde başka pek çok zararlı kimyasal daha bulunan sigaranın zararları, içerdiği nikotinin olası yararlarını çok çok aşıyor.

 25. Ismail 22 February 2014
  Cevapla

  Bilimadamları, nikotinin, yaşlıların korkulu rüyası Alzheimer hastalığının tedavisinde kilit bir rol oynayabileceğini açıkladı.

  İngiliz Telegraph gazetesinin haberine göre bilimadamları tarafından yapılan araştırmalar, tiryakilerin sigaradan elde ettikleri nikotinin, bunamayla birlikte gelen zihinsel bozukluklarla mücadelede etkili olduğunu ortaya koydu.

  Haberde, nikotin temelli tedavi yöntemleri üzerinde çalışmalarını devam ettiren uzmanların, bu tedaviyle hastalığın etkilerinin geciktirilebileceği ve bunun da hastalara hayati ek zaman kazandıracağına inandıkları belirtildi.

  Tütünün yanında kakao ve domates gibi gıdalarda da küçük miktararda bulunan nikotinin, vücuttaki adrenalini artıran bir uyarıcı işlevi gördüğü belirtliyor. Farelerde yapılan deneylerin, nikotinli tedavinin beynin belirli bölümlerini uyararak konsantrasyon ve tepkileri hızlandırdığı saptandı.

  Araştırmayı yürüten ekibin başkanı Londra’daki King’s College’dan Profesör Ian Stolerman, nikotin temelli tedavilerin Alzheimer hastaları için bir ‘ferahlama’ sağlayabileceğini kaydetti.

  İlaçların faydalı ve zararlı etkilerinin olduğuna dikkat çeken Stolerman, nikotinin de bu anlamda bir istisna olmadığını vurguladı. 10 yıl önce bu alanda araştırmalara başladığında nikotinin beynin konsantrasyon yeteneği üzerinde bu kadar etkili olacağını tahmin etmediğini kaydeden Stolerman, nikotinin kafein gibi diğer uyarıcılara nazaran çok daha etkili olduğuna da işaret etti.

  Nikotin kullanarak imal edilen ilaçların halihazırda klinik deneylerde kullanıldığı ve birkaç ay içinde piyasaya sunulacağı belirtliyor. Öte yandan Stolerman, nikotinin olumlu etkisi nedeniyle sigaraya başlanmaması konusunda da uyarıda bulunarak, sigarada başka birçok zararlı kimyasal bulunduğuna işaret etti.

 26. hasan bey 14 October 2014
  Cevapla

  tamamen yanlış,ben 20 yıldır içtiğim sigarayı elektronik sigara sayesinde 3 ayda bıraktım,kim icat ettiyse allah bin kere razıolsun,bunu kötüleyenler veya bu dedikoduları çıkaranlar kesin sigara şirketleridir.

Bir Yorum Bırakın