Anasayfa / Sağlık / Diş Sağlığı Önerileri

Diş Sağlığı Önerileri

Diş Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Diş Eti Hastalıkları, Diş Çürümeleri, Diş Sağlığı, Diş Fırçalama Teknikleri

Dişlerimiz en önemli organlarımızdan birisidir, bu muhakkak. Dişlerimizin bakımı da aynı şekilde bizler için çok önemlidir. İnsanlarla karşılıklı iletişim içinde olduğumuz sırada ağzımız ve dişlerimiz çok dikkat çeker. Bu sebeple dişlerimizin bakımı ve temizliği de çok önemlidir. Görselliğin dışında ağzımız sindirim kanalının girişidir, ağzımızdaki olumsuzluklar diş ve diş eti sağlığımızı tehdit eder, sağlık bozulur ve sindirim sistemimiz de bundan olumsuz bir şekilde etkilenir.

Kısaca ağızda oluşabilecek hastalıklardan bahsetmek gerekirse : en çok dikkat çeken iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti rahatsızlıkları kimi zaman çene kemiğinin erimesine kadar ciddi problemler oluşturabilir. Kemiğin erimesi yetmiyor, sağlığın bozulması vücuttaki diğer organları da olumsuz olarak etkileyebilir. Nasıl diye merak ediyorsunuz biliyorum. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Peki ağız ve diş sağlığını nasıl koruruz dediğinizi duyar gibiyim. En önemlisi her hastalıkta olduğu gibi erken tanıdır tabii ki, bunun için de en az altı ayda bir diş doktoruna gidip kontrolden geçmelisiniz. Dişinizin çürümemesi için düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi kullanmalı, dişinize zarar vereceğini düşündüğünüz – aşırı şekerli veya tatlı – yiyeceklerden kaçınmalısınız, hadi diyelim yediniz, o zaman mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.  Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır.

Geldik en önemli konuya, yani diş fırçalamaya. Şimdi dikkat. Tabii ki herkesin bildiği üzere en etkili yöntem dişlerimizi fırçalamaktır, fakat düzenli olarak. Fırça seçimi çok önemlidir, çok sert veya yumuşak fırçalar uygun değildir, orta sertlikteki fırçaları tercih etmelisiniz. Ağız içinde rahatça hareket ettirmeniz için orta büyüklükte bir fırça seçin. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır.

Diş temizliği konusunda birçok ürün var, reklamlarını her yerde görüyorsunuz ama şunu unutmayın ki; diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır. Biraz da dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiğinden bahsedelim. Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

Fırçalamayı en az iki – üç dakika sürdürmeliyiz ki yararı olsun. Diş etlerinizin sağlıklı olduğunu fırçalama işleminde kanayıp kanamamasından anlayabilirsiniz, diş etleriniz kanıyorsa maalesef sağlıksızdır. Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda  değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.

Sağlıklı günler.

 

İLGİNİ ÇEKER Mİ?

kulak çınlaması nedenleri

Kulak Çınlaması Nedenleri

Bir arkadaşım kulak çınlaması nedenleri alanında yazı yazmış. Onu yayınlamak istedim. Kulak çınlaması henüz yaygın ...

1 Yorum

  1. bazen ne yaparsan yap hiç faydası olmuyo

    (0)

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>