Diş Sağlığı Önerileri

Diş Sağlığı Hakkında Bilmemiz Gerekenler

Diş Eti Hastalıkları, Diş Çürümeleri, Diş Sağlığı, Diş Fırçalama Teknikleri

Dişlerimiz en önemli organlarımızdan birisidir, bu muhakkak. Dişlerimizin bakımı da aynı şekilde bizler için çok önemlidir. İnsanlarla karşılıklı iletişim içinde olduğumuz sırada ağzımız ve dişlerimiz çok dikkat çeker. Bu sebeple dişlerimizin bakımı ve temizliği de çok önemlidir. Görselliğin dışında ağzımız sindirim kanalının girişidir, ağzımızdaki olumsuzluklar diş ve diş eti sağlığımızı tehdit eder, sağlık bozulur ve sindirim sistemimiz de bundan olumsuz bir şekilde etkilenir.

Kısaca ağızda oluşabilecek hastalıklardan bahsetmek gerekirse : en çok dikkat çeken iki hastalık diş çürükleri ve diş eti iltihaplanmalarıdır. Diş eti rahatsızlıkları kimi zaman çene kemiğinin erimesine kadar ciddi problemler oluşturabilir. Kemiğin erimesi yetmiyor, sağlığın bozulması vücuttaki diğer organları da olumsuz olarak etkileyebilir. Nasıl diye merak ediyorsunuz biliyorum. Dişler neredeyse bütün sistemleri olumsuz etkileyen sürekli enfeksiyon odağı haline gelebilir ve kalp, böbrek, eklemler vb. yapılarda önemli sağlık sorunlarına yol açabilen enfeksiyonlara kaynaklık edebilir.

Peki ağız ve diş sağlığını nasıl koruruz dediğinizi duyar gibiyim. En önemlisi her hastalıkta olduğu gibi erken tanıdır tabii ki, bunun için de en az altı ayda bir diş doktoruna gidip kontrolden geçmelisiniz. Dişinizin çürümemesi için düzenli olarak fırçalamalı, diş ipi kullanmalı, dişinize zarar vereceğini düşündüğünüz – aşırı şekerli veya tatlı – yiyeceklerden kaçınmalısınız, hadi diyelim yediniz, o zaman mutlaka dişlerinizi fırçalamalısınız.  Aşırı asitli ve şekerli yiyecekler mikroorganizmaların etkisini artırır.

Geldik en önemli konuya, yani diş fırçalamaya. Şimdi dikkat. Tabii ki herkesin bildiği üzere en etkili yöntem dişlerimizi fırçalamaktır, fakat düzenli olarak. Fırça seçimi çok önemlidir, çok sert veya yumuşak fırçalar uygun değildir, orta sertlikteki fırçaları tercih etmelisiniz. Ağız içinde rahatça hareket ettirmeniz için orta büyüklükte bir fırça seçin. Uygun fırça seçildikten sonra dişler en az günde iki kere düzenli olarak fırçalanır. Diş macunu ağza verdiği hoşa giden koku ve his nedeniyle diş fırçalanmasını kolaylaştırır.

Diş temizliği konusunda birçok ürün var, reklamlarını her yerde görüyorsunuz ama şunu unutmayın ki; diş parlatma tozları diş hekimi önerisi olmadıkça kullanılmamalıdır. Aşırı kullanımlar diş sağlığı açısından zararlıdır. Biraz da dişlerimizi nasıl fırçalamamız gerektiğinden bahsedelim. Diş fırçalanmasında fırçanın duruşu dışındaki temel hareket aynıdır: Fırça diş eti çizgisine eğimli olarak yerleştirilir. Bu durum bozulmadan küçük dairesel hareketlerle dişler fırçalanır. Daha sonra fırça, bir fırça boyu kadar kaydırılarak fırçalama sürdürülür.

Fırçalamayı en az iki – üç dakika sürdürmeliyiz ki yararı olsun. Diş etlerinizin sağlıklı olduğunu fırçalama işleminde kanayıp kanamamasından anlayabilirsiniz, diş etleriniz kanıyorsa maalesef sağlıksızdır. Diş fırçası kişiye ait bir araçtır, başkalarıyla paylaşılmaz. Diş fırçaları birkaç ayda bir, en geç altı ayda  değiştirilmelidir. Gerektiğinde ara yüzlerin etkin olarak fırçalanmasını sağlamak üzere ara yüz fırçaları kullanılır. Bunlarla ilgili önerilerini almak üzere diş hekimine başvurmak gereklidir.

Sağlıklı günler.

 

Previous Depresyon Nedir?
Next 2013 Emmy Ödül Töreni Sahipleri

About author

Kübra
Kübra 59 posts

Turizm okuyorum, teknolojiye veya bilgisayara özel bir ilgim yok ama Mustafa'ya yardımcı olmak için elimden geldiğince yazılarımı sizlerle paylaşıyorum :)

You might also like

Kitaba Sondan Başlayarak Okumak

SEN MİSİN KİTABA SONDAN BAŞLAYAN?!   Bu kitabı daha önce okumak bir türlü kısmet olmamıştı.   Nihayet zaman bulup oturdum koltuğuma. Bende de bir huy vardır; hep son sayfadan başlarım

Genel 2 Comments

Hayatın Kuralları

kural 1: karşına çıkan kişiler her kimse, doğru kişilerdir. bunun anlamı şudur, hayatımızda kimse tesadüfen karşımıza çıkmaz. karşımıza çıkan, etrafımızda olan herkesin bir nedeni vardır, ya bizi bir yere götürürler ya

Genel 1Comments

Neden Solak Oluruz

Tüm zamanlarda beynin baskın tarafını kullanan insanlar sağlak ya da solak olarak adlandırılmıştır.Sağ tarafını daha çok kullanan insanlar daha fazla da olsa solak olan insanlar dünya nufüsünüjn %10 unu oluşturur.İngilizce’de

1 Comment

  1. Rabia
    Mayıs 20, 20:54 Reply
    bazen ne yaparsan yap hiç faydası olmuyo

Leave a Reply