Adıyaman Yerel Seçim Anketi

Elindeki değerleri tek tek kaybeden, umduğunu bir türlü bulamayan Adıyaman şehrimiz için kapsamlı Adıyaman Yerel Seçim Anketi oluşturdum. Görmek istediğiniz anketin üstüne tıklayın, karşınıza gelecektir. Dilerseniz oy kullanmadan önce sonuçları görebilirsiniz. Toplam 7 araştırma konusu mevcut ve her birine oy kullanma hakkına sahipsiniz. Aynı ankete 2 defa oy kullanamazsınız. Anket oranları, oyları ile kesinlikle oynanmayacaktır. Anketler altındaki yazıları da okumanızı tavsiye ederim.

 

ÖNEMLİ NOT! Abdulkadir Kırmızı‘nın henüz aday olup olmayacağı kesinleşmemiştir. Adıyaman yerel seçim anketi aday olduğunu varsayarak düzenlenmiştir

 

Adıyaman Yerel Seçimlerinde Kime Oy Vereceksiniz?

 

Adaylar Hakkında Bilgiler

 

Kırmızı

1994-2004 yılları arasında toplam 10 yıl Adıyaman belediye başkanlığı yaptı. Eğitimci ve 1958 doğumlu. Refah, Fazilet, Saadet, Has Parti ve Ak Parti kadrolarında bulundu. Evli ve 5 çocuk babası. Adıyaman’da hala faaliyette olan bir çok projenin altında Abdulkadir Kırmızı’nın imzası bulunuyor.   Ak Partinin Adıyaman’da yanlış aday tercihi yapması dolayısı ile hiç bir partiye bağlı kalmadan(bağımsız) aday oldu. Şehirde çok sevilen bir isim, yaptığı hizmetler hala konuşuluyor. Eğri Çayı projesi, Demokrasi Parkı, Her hafta bir mahalleye park projesi, Havşeri İçme Suyu gibi bir çok proje bu dönemde çalışmalarını sürdürdü. %25 kişisel oyu bulunuyor. AKP’nin Adıyaman’da yaşamayan bir kişiyi aday göstermesi büyük tepkilere sebep oldu. “Biz koyun değiliz. Cekete oy vermeyiz. Şanlıurfa nasıl gösterdiyse şanını, bizde adımızın yaman olduğunu gösterebiliriz ve göstereceğiz.” diyerek Ak Parti Adıyaman teşkilatında çatlamalar meydana geldi. Bu çatlakların büyük bir kısmı şüphesiz ki Kırmızı’ya destek verecektir.   İktidarın Fethullah Gülen cemaatini bitirme planları 2004 MGK kararlarında alındı. Belgeleri çıkınca AKP çok büyük darbe yedi şüphesiz. Yerel ve genel seçimlerden sonra yapma kararı aldılar ama cemaat buna kanmadı. Artık bazı şeylerin bilincine vardılar ve sanırım yerel seçimlerde de desteklemeyecekler. Cemaat seçimlerde kimi destekleyecek konusuna göz atabilirsiniz. AKP’nin Fethullah Gülen cemaatini bitirme planını ise belgeleriyle birlikte aynı konu altında görebilirsiniz.   Yine en güçlü teşkilat Kırmızı’nın elinde bulunuyor. Teşkilatçı bir yapılanmadan geldiği için çok iyi liderlik yapabiliyor. Bir dava olarak görüyor bunu. Hizmeti kendine prensip edinmiş ve kimseyi kırmamaya çalışan yapısı var. Ak Partinin Adıyaman’da yaşamayan birini aday göstermesi dolayısı ile “Adıyaman’ın Fakıbaba’sı olacak.” sloganları ile en güçlü aday olarak görünüyor.

 

Kutlu

1961 doğumlu ve avukat. 22. ve 23. dönem Ak Parti Adıyaman milletvekilliği yaptı. Evli ve 3 çocuk babasıdır. Bunlar klişe bilgiler. Asıl önemli olan bunlar değil tabi ki. AKP’nin Türkiye genelinde 3 şehirde yanlış aday gösterdiği belirtiliyor. Bu şehirlerden birisi de Adıyaman. Peki neden yanlış deniliyor? Bilindiği üzere 2 dönem milletvekilliği görevinde bulundu. Bu dönemlerde Adıyaman’a hiç bir katkı sağlayamadı. Daha global siyaset yapmaya çalıştı. Özellikle “Atatürk’ün üniformalı resminden rahatsız oluyorum.” demesi üzerine milletvekiliği döneminde büyük tepki toplamıştı. Velhasıl 2 dönem sonunda tekrar milletvekili olamadı. Adıyaman dışında yaşamaya başladı.   Adıyaman’da yaşamayan birini getirip memlekete aday gösterirseniz, tepki toplamanız gayet doğal olur. “Şehirde yaşamayan birisi sorunları nasıl bilebilir?” sorusunu akla getirmeye başladı. Üstelik aday adaylığı sürecinde de yaptığı bazı olaylar var. Bunlardan biri başvurusunu direkt olarak genel merkeze yapması. Diğeri ise hiç bir proje açıklamadan aday adayı olması. Hedef yok, proje yok, slogan yok, çalışma yok. Aday adaylığını duyurdu ve çekildi kenara. Bir baktık ki aday olarak açıklandı.   6 ay önceden adaylığının belli olduğu paylaşıldı. Diğer aday adaylarının emeklerini hiçe sayarak, “zaten belliydi, neden çalışma yaptılar emek harcadılar ki?” gibi alaycı tavırlar içerisinde olmak milleti galeyana getirdi. Vatandaş bundan dolayı çok tepki gösterdi. Eylemler yapıldı, paylaşım rekorları kırıldı. MYNET’ten bile tepki geldi. İşte hakkında çıkan bazı haberler;

Şeklinde uzayıp giden haber dizisi vardır. Google üzerinden aratabilirsiniz. Bu sebeplerden dolayı Adıyaman’da AKP’nin oy kaybedeceği çok net görülmektedir. “Adıyaman milleti yine cekete oy verecektir. Sonra da neden gelişemiyoruz diye dert yanacaklardır.” şeklinde söylemler de bulunuyor. Cekete oy verip vermeyeceklerini Mart ayınca göreceğiz. Memleketimiz için hayırlısı olsun.

 

Bakır

1966 Adıyaman doğumlu. ODTÜ İnşaat Mühendisliği bölümü mezunu ve bir dönem Adıyaman IMO Başkanlığı görevini yürüttü. Siyasetten dolayı başkanlık görevini bıraktı. Evli ve 2 çocuk babasıdır.

 

Şehirde sevilen bir isimdir. Kişiliği de yerindedir. Mahmut Bozkurt mu Zeynal Bakır mı düellosunu kazanmış isimdir. Aslında bu iki isim de sevilir. Bozkurt ile girilse daha çok oy alınabilirdi diye düşünüyorum. Belediyeyi alma olasılıkları düşük. Ancak Kırmızı teşkilatı ve Kutlu’ya tepki gösteren isimler bir çatı altında toplanırsa belediyeyi alma şansları olabilir ancak bu ihtimal de zor görünüyor

 

Erdem

Mehmet Erdem daha önce de belediye başkanlığı yapmış bir isim. MHP’nin şimdiki adayı. 1980 li yıllarda yaptığı hizmetlerin bazıları hala konuşuluyor. Alma şansı çok düşük fakat yinede formalite olarak giriyor diye haberler dolaşıyor medyada.

 

Güneydoğunun güzide şehrinde milliyetçi hareket partisi çok etkin değil. MHP Teşkilatı Kırmızı veya Bakır’a destek verirlerse, aynı çatı altında toplanırlarsa istediklerini elde edebilecek güce geleceklerdir.

 

Yavaş

BDP’nin adayı Erdal Yavaş. 1974 doğumlu, makine mühendisi. Evli ve 2 çocuk babasıdır. Sanırım belediyeyi kazanma şansı sıfıra yakın düzeylerde. Dediğimiz gibi Kırmızı veya Bakır teşkilatı ile uyum içerisinde çalışırlarsa belki alabilirler.

 

Görüldüğü üzere Adıyaman’da güçlü 2 aday var. Biri Abdulkadir Kırmızı diğeri ise Ak Parti. Halk “parti önemli değil, önemli olan şehrimize hizmettir. hangi parti olursa olsun şehrimize hizmet getirsin başka bir şey istemiyoruz.” derlerse Abdulkadir Kırmızı %50 ile alacaktır. “Kişileri bilmem ben, başbakana oy veririm. O gelir burayı yönetir.” derlerse Ak Parti %50 ile alacaktır. Adıyaman yerel seçim anketi konusunu yazdık, resimleri de vermeden olmaz tabi.

 

Adıyaman yerel seçim anketi

 

 

Belediye Başkan Adayları Resimleri

 

  • abdulkadir-kirmizi.jpg
  • mehmet-erdem.jpg
  • zeynal-bakir.jpg
  • erdal-yavas.jpg

 

Adıyaman Yerel Seçim Anketi

 

Adıyaman yerel seçim anketi seçim gününe kadar devam edecektir. Burada amacımız kimseyi karalamak, Adıyaman yerel seçim anketi sonuçları ile oynayıp millete yanlış bilgiler vermek değildir. Bir kamuoyu yoklaması niteliğinde görebilirsiniz. Her gün sonuçlar ile oynayıp, kimilerinin oy oranları düşürüp kimilerinin oy oranlarını yükseltip elimize bir şey geçmeyeceğini biliyoruz.

 

Bu konuyu yazan kişiler olarak oyumuzu kimseye satmayacak kadar onurlu, sadece hizmet edeceğini düşündüğümüz kişiye oy verecek kadar aklı başında insanlarız. Yerel seçimlerde partinin önemli olmadığını, her şehrin belirli bir bütçesi olduğunun farkındayız. Oy vereceğimiz kişiyi seçerken Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, Kemal Kılıçdaroğlu veya Devlet Bahçeli‘nin Adıyaman’a gelip hizmet yapmayacağını biliyoruz.

 

Adıyaman Nasıl Gelişir

 

Adıyaman yerel seçim anketine bakarak bir yerlere varamayız. Son 10 yıl bize şunu gösterdi. Önemli olan iktidar veya muhalefet partisinin adayları değil, kişilerdir. Kişi hizmet yapma aşkıyla doluysa, hizmet için aday oluyorsa bunu mutlaka yapacaktır. Çevremizdeki iller büyükşehir olurken, yatırım bütçeleri artarken Adıyaman arada kalmış bir yetim çocuk gibidir. Atatürk Barajımız gitti, Nemrut Dağımız gitti. Yakında Menzil’imiz de gider. Oturakçı pazarımız kalır, orada bol bol otururuz.

 

Partiler önemli değildir efendiler. Adıyaman yerel seçim anketi üzerinde oy kullanırken de yerel seçimlerde oy kullanırken de bunları göz önünde bulundurmalısınız. A kişisine veya B kişisine oy verin şeklinde propaganda yapmak değil amacım. Bir çok şehir görmüş birisi olarak, gelişen şehirlerin analizini yapan birisi olarak söylüyorum ki sadece cekete oy vererek gelişmeyi beklersek daha çok bekleriz. Siyasetçiler veya bürokratlar “Adıyaman milleti koyundur.” lafını duydukça gerçekten utanıyorum. “Şanlıurfa milleti vefalıdır.” lafını duydukça imreniyorum.

 

Ben koyun değilim. Peki ya siz?

 

Allah şehrimiz için en hayırlı başkanı nasip etsin inşallah. A veya B kişisi hiç fark etmez. Hayırlısını diliyorum yüce Allah’tan.

Bu Yazılar İlginizi Çekebilir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir


Milletvekili Sayısı Neye Göre Belirlenir

2015 genel seçimlerinde aynı iki partinin farklı oy almalarına rağmen, milletvekili sayılarının eşit olması herkesin aklına "milletvekili sayısı neye göre belirlenir" , "milletvekili sayısı nasıl hesaplanır" sorularını gündeme getirdi. Öncelikle "bir ilin milletvekili sayısı nasıl hesaplanır"...

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com


Haemmer Saat Arayanlar, Adresiniz : Modasaat.com

Kullandığımız tüm kıyafet ve aksesuarlarımızın kalitelerine önem veririz. Örneğin Haemmer saat sahip olduğu kalite tüm dünya ülkelerince bilinmektedir. Uzun yıllar sorunsuzca kullanılmakta olan bu şahane aksesuarlar sıra dışı tasarımlarda üretilmektedir. Herkes tarafından büyük beğeni gören...

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler


Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler

 2014 yılında değişecek olan Cumhurbaşkanlığı için adaylığını açıklayan ve herkes tarafından çatı aday olarak bilinen Ekmeleddin İhsanoğlu logosunu ve sloganını açıkladı. Bu açıklamanın ardından twitter üzerinde bir çok tweet yayınlandı. Ben bunlara Ekmeleddin İhsanoğlu Komik Tweetler...

Bir Yorum Bırakın